اخبار

هشدار اتحادیه اروپا به تیک‌تاک: در صورت عدم پیروی از قوانین، مسدود می‌شوید

«تیری برتون»، کمیسر اتحادیه اروپا اخیراً طی یک تماس ویدیویی، به مدیرعامل تیک‌تاک هشدار داده است. او به صراحت اعلام کرد که اتحادیه اروپا از تمام ابزارهای ممکن برای حفاظت از حریم خصوصی شهروندان خود استفاده خواهد کرد و در صورت نیاز، تیک تاک را از اتحادیه اروپا ممنوع خواهد کرد. اتحادیه اروپا از TikTok می‌خواهد که از تمام قوانین و مقررات مندرج در قانون خدمات دیجیتال (DSA) پیروی کند.

DSA که از نوامبر 2022 اجرا شده، یک استاندارد طلایی برای مدیریت محتوا و پلتفرم اینترنت در نظر گرفته می‌شود. عدم رعایت این قانون ممکن است منجر به جریمه‌های سنگینی برای شرکت از جمله 6 درصد از گردش مالی سالانه جهانی آن‌ها شود. بسیاری از مقررات موجود در DSA فقط برای پلتفرم‌هایی اعمال می‌شود که بیش از 45 میلون کاربر در اتحادیه اروپا دارند. با این وجود، پلتفرم‌های معروفی مانند یوتیوب، توییتر، فیسبوک و تیک تاک تحت تأثیر آن قرار می‌گیرند.

هشدار اتحادیه اروپا به تیک تاک

تیک‌تاک

کمیسر برتون در تماس ویدیویی خود به مدیرعامل تیک تاک گفت:

«در صورتی که ممیزی‌ها مطابقت کامل نداشته باشد، به ارائه تحریم‌ها برای محافظت از شهروندان خود تردید نخواهیم کرد. حضور مخاطبان جوان‌تر، مسئولیت بیشتری به همراه دارد. قابل قبول نیست که با وجود ویژگی‌های به ظاهر سرگرم‌کننده و بی‌ضرر، چند ثانیه طول می‌کشد تا کاربران بتوانند به محتوای مضر و حتی گاهی تهدید کننده دسترسی داشته باشند.»

تیک تاک با بیش از 3 میلیارد دانلود، اپلیکیشن برتر جهان و مشهورترین برنامه در بین جوانان است. اما این موضوع که این برنامه چینی است، نگرانی‌های زیادی را به همراه داشته، به خصوص در زمینه حفظ حریم خصوصی و امنیت داده‌ها.

TikTok که متعلق به شرکت چینی ByteDance است به جمع‌آوری داده‌های کاربران و گزارش آن به مقامات چینی متهم شده است. مسائل دیگری از جمله نگرانی از اعتیاد، اطلاعات نادرست، سانسور محتوا و جاسوسی نیز درباره آن گزارش شده است.

در حال حاضر، این برنامه در کشورهای آسیایی مانند هند، پاکستان، بنگلادش و آذربایجان ممنوع شده است. در ایالات متحده نیز بیش از 20 ایالت، ارتش و کنگره استفاده از تیک تاک توسط دستگاه‌های دولتی را منع کرده‌اند. با این وجود، ممنوعیت احتمالی آن در اروپا می‌تواند آثار فاجعه‌باری برای این برنامه داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *