اخبار

رئیس مرکز ملی فضای مجازی آمارهای اعلام‌شده درباره خسارت به اقتصاد دیجیتال را عجیب دانست

به گزارش هلدینگ ICT – فیروزآبادی باور دارد در این ایام، شبکه ملی و اقتصاد دیجیتال در حد رفع نیاز کشور عمل کرده است.

رئیس مرکز ملی فضای مجازی اعتقاد دارد ارقام عجیبی از ضرر اقتصاد دیجیتال در روزهای اخیر در کشور اعلام می‌شود. فیروزآبادی باور دارد ایران در اقتصاد دیجیتال، جزو کشورهای توسعه‌یافته است و در این ایام، شبکه ملی و اقتصاد دیجیتال، در حد رفع نیاز کشور عمل کرده‌اند.

«اینکه اقتصادمان را در این سطح بیاوریم که فقط در حد دو پلتفرم باشد، جفا به ملت و توانایی‌هاست. دلمان می‌خواهد همه پلتفرم‌ها باز باشند، مصوبات شورای عالی فضای مجازی و اسنادی که داریم نشان می‌دهد از مزایای تکنولوژی برای داشتن یک زندگی با‌عزت و مرفه طرفداری کردیم. اگر فضای مجازی در ایران توسعه پیدا کرده، با اراده حکومت اسلامی بوده است.»

وی با بیان اینکه ارقام عجیبی از ضرر اقتصاد دیجیتال در روزهای اخیر در کشور اعلام می‌شود، تأکید کرد کشورمان در اقتصاد دیجیتال جزو کشورهای توسعه‌یافته است: «نظر رهبری و شورای عالی فضای مجازی، توسعه فضای مجازی کشور در تمام حوزه‌ها با رعایت استقلال و امنیت است. در شورای عالی فضای مجازی و دولت سیزدهم، اینکه اقتصاد دیجیتال در کشور توسعه یابد، در رأس برنامه‌هاست، اما باید مدیریت ملی خود را بر فضای مجازی با رعایت استقلال و امنیت داشته باشیم.»

دبیر شورای عالی فضای مجازی اعتقاد دارد شبکه ملی و اقتصاد دیجیتال در حد رفع نیاز کشور در این ایام عمل کرده و از تلاش برای رفع نقاط ضعف خبر داد.

«با یک جنگ نرم تمام‌عیار مواجه بودیم»

فیروزآبادی حمله‌های سایبری علیه کشور را از لحاظ کمیت و کیفیت، بسیار گسترده توصیف کرد و گفت در فضای مجازی با یک جنگ نرم تمام‌عیار مواجه بوده‌اند.

رئیس مرکز ملی فضای مجازی

او آسیب‌های فضای مجازی را 10 برابر بیشتر از فضای حقیقی دانست و گفت: «همان‌طور که در فضای حقیقی یاد می‌گیریم به‌عنوان یک شهروند، زندگی مصون اجتماعی، اقتصادی و سیاسی داشته باشیم، باید یاد بگیریم در فضای مجازی چگونه سالم زیست کنیم. دولت نیز باید مانند فضای فیزیکی، شرایط امنیت در فضای مجازی را فراهم کند.»

رئیس مرکز ملی فضای مجازی همچنین تأکید کرد که باید پاسخ به اخبار جعلی حتماً در کشور ساماندهی شود: «باید فضایی باشد که اخبار جعلی نتواند نقش کنونی را داشته باشد و واکسن آن، سواد استفاده از فضای مجازی است. اینکه خبر درست را از کجا دریافت کرد و در فضای مجازی چگونه سالم زیست کرد.»

وی با طرح این سؤال که آیا شیوه حکومت‌داری باید مانند قبل از ظهور فضای مجازی باشد؟ عنوان کرد: «عصر فضای مجازی، امتداد فضای فیزیکی و بعضاً در برخی حوزه‌ها، بزرگ‌تر از فضای فیزیکی است. ثبت و ضبط اطلاعات، علوم و افکار در قالب چند‌رسانه‌ای، عکس، فیلم، انیمیشن و… در فضای مجازی از آنچه در فضای فیزیکی به‌صورت کتاب و… است، به‌مراتب بیشتر است. در فضای مجازی تمام کسانی که حضور دارند، کنشگران بالقوه هستند و می‌توانند پیام و محتوای خود را ارزان تولید کرده و در سطح جهان پخش کنند.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *