اخبار

زارع پور: تصمیم جدیدی درباره پلتفرم‌های خارجی مانند اینستاگرام نگرفته‌ایم

به گزارش هلدینگ ICT – وزیر ارتباطات: درباره باند فرکانسی ۷۰۰ – ۸۰۰ مذاکراتی را آغاز کرده‌ایم و امیدواریم با دوستان صداوسیما به تفاهم مشترک برسیم.

زارع پور: تصمیم جدیدی درباره پلتفرم‌های خارجی مانند اینستاگرام نگرفته‌ایم
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: هیچ سیاست جدیدی در مورد پلتفرم‌های خارجی نداریم و هر اتفاقی رخ می‌دهد، مربوط به تصمیمات گذشته است که می‌تواند بازنگری شود.عیسی زارع‌پور روز سه شنبه در حاشیه آیین افتتاح پروژه‌های بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات به مناسبت هفته دولت، در جمع خبرنگاران افزود: درباره باند فرکانسی ۷۰۰ – ۸۰۰ مذاکراتی را آغاز کرده‌ایم و امیدواریم با دوستان صداوسیما به تفاهم مشترک برسیم.تغییر تعرفه اپراتورها
وی درباره درخواست اپراتورها برای تغییر تعرفه‌ها افزود: در پنج سال گذشته اتفاقی در بخش تعرفه‌ها نیفتاده است. تنها اتفاق در این زمینه در دولت سیزدهم این بود که برخی بسته‌هایی که کمتر از کف قیمت مصوب بودند، حذف شدند. به هر حال اگر منابع مالی برای اپراتورها فراهم نشود این صنعت امکان توسعه نخواهد داشت. براساس گفته‌های اپراتورها ظرفیت‌های شبکه‌ آنها به نقطه اشباع رسیده است. ما روی مدلی کار می‌کنیم که در کنار توسعه زیرساخت‌های شبکه، مشکل جدی هم برای کاربران به وجود نیاید. تغییر در تعرفه‌ها نیز منوط به افزایش کیفیت است. اپراتورها باید از محل منابع داخلی کیفیت را افزایش دهند.
زارع‌پور درباره تغییری که قرار بود در وضعیت بسته‌های اینترنت انجام شود، گفت: قرار است یک بسته حداقل ۶۰ گیگی بلندمدت تعریف شود. اپراتورهای موبایل هم باید ظرف یک هفته آینده با سازمان تنظیم در این زمینه به تفاهم برسند تا این بسته‌ها را در اختیار مصرف‌کنندگان قرار بدهند.

فیبرنوری
وزیر ارتباطات درباره فیبرنوری افزود: به باور کارشناسان تا زمانی که مشکلات محتوایی و دسترسی و سیاستگذاری به سرویس‌های پربازدید بین‌المللی و سیاست‌گذاری در این زمینه حل نشود، توسعه فیبرنوری رضایت کاربران را به دنبال نخواهد داشت.
وی ادامه داد: در این زمینه قدم به قدم پیش خواهیم رفت. اصل مسئله وجود زیرساخت ارتباطی است که باید حل شود. تصمیماتی برای دسترسی به سرویس‌های مختلف در گذشته گرفته شده که در آن نقشی نداشته‌ایم اما قابل بازبینی در چارچوب‌های نظام است. اگر در این زمینه نیاز به بازنگری باشد حتما انجام می‌شود. فعلا وظیفه ما این است که زیرساخت‌ ارتباطی کشور را تقویت کرده و آن را توسعه بدهیم تا یک شبکه پرسرعت و باکیفیت در اختیار مردم گذاشته شود و به این واسطه بتوانند نیازهای روزمره خود را برطرف کنند.

پلتفرم‌های خارجی
زارع‌پور درباره اختلالی که به اعتقاد کاربران در اینستاگرام وجود دارد، افزود: هیچ سیاست جدیدی در مورد پلتفرم‌ها نداریم هر اتفاقی در حال رخ دادن است مربوط به تصمیمات گذشته است که می‌تواند بازنگری شود. در مورد اینستاگرام باید بگویم که ما برای تضمین کیفیت برخی از پلتفرم‌ها، از لینک‌های اختصاصی‌شده استفاده می‌کنیم یعنی یک سری لینک‌ها به صورت مجزا برای یک پلتفرم خاص مورد استفاده قرار می‌گیرد و اگر لینک قطع شود، سرویس دیگری متاثر نشده و فقط برای همان پلتفرم اختلال ایجاد می‌شود. به همین خاطر یکی از لینک‌های ما در دو هفته پیش مشکل پیدا کرد و طبیعتا اختلال مقطعی روی اینستاگرام داشتیم که رفع شد.

اینترنت کودک
وزیر ارتباطات تصریح کرد: بسترهای اینترنت کودک نیز آماده شده و هفته بعد از آن رونمایی می‌شود. این امکان اختیاری برای خانواده‌هاست تا بتوانند یک فضای امن برای کودک خود فراهم کنند تا در معرض محتوای ناامن قرار نگیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *