اخبار

خودروهای پرنده بدون نیاز به خلبان حرفه‌ای؛ رؤیایی که دورونی H1 به واقعیت تبدیل می‌کند

در بین تمام کانسپت‌های وسایل نقلیه عمودپرواز برقی، تعداد بسیار کمی برای استفاده شخصی طراحی شده‌اند. برخی از تولیدکنندگان آن‌ها را مانند جتسون وان به‌عنوان جت‌های شخصی برقی معرفی می‌کنند، درحالی‌که برخی دیگر این وسایل نقلیه هوایی را خودروهای پرنده می‌نامند. حالا یکی از انواع این خودروهای پرنده ساخت میامی قرار است وارد بازار کانادا شود.

نقطه اشتراک جت‌های شخصی برقی و انواع خودرو پرنده، فراهم‌کردن امکان دسترسی همه مردم به پرواز شخصی است. اکثر وسایل نقلیه عمودپرواز برقی به‌عنوان جایگزینی برای حمل‌ونقل عمومی و اشتراکی معرفی می‌شوند. این نسخه‌های خاص می‌توانند برای رفت‌وآمد و حمل‌ونقل تفریحی جایگزین خودروهای شخصی شوند. هدف این است که مالکان در آینده برای پرواز با این خودروهای ایمن و کاربرپسند نیازی به گواهینامه خلبانی نداشته باشند.

شرکت دورونی ایرواسپیس که دفتر مرکزی آن در میامی قرار دارد، از سال ۲۰۱۶ روی این وسایل نقلیه کار می‌کند و معتقد است که اکنون به‌لطف پیشرفت‌های فناوری پهپادها و رانندگی خودکار، زمان مناسبی برای این انقلاب در حمل‌ونقل است.

سال گذشته، این برند رسماً اولین خودروی پرنده خود را معرفی کرد که برای پروازهای شخصی ساخته شده بود. خودروی پرنده H1 یک خودروی پرنده دونفره با دو جفت بال است که هر کدام ملخک مخصوص به خود را دارند. دورونی این کانسپت را به‌عنوان یک خودروی پرنده و هواپیمای چندموتوره توصیف می‌کند.

خودروی پرنده مناسب آماتورها

خودروی پرنده دورونیH1 به‌لطف سیستم کنترل هواپیمای اختصاصی قرار است به‌اندازه کافی ایمن باشد تا حتی توسط افرادی که خلبان حرفه‌ای نیستند، قابل کنترل باشد. این عمودپرواز را می‌توان همانند خودروها در یک گاراژ، پارک و هم‌زمان آن را شارژ کرد.

۲۰ دقیقه زمان برای رساندن شارژ باتری آن از ۲۰ به ۸۰ درصد کافی خواهد بود. این خودروی پرنده با یک بار شارژ کامل محدوده پیمایش ۹۶ کیلومتری را فراهم می‌کند. دورونی H1 همچنین می‌تواند با سرعت ۲۲۵ کیلومتر بر ساعت پرواز کند و حداکثر گنجایش بار آن ۲۲۶ کیلوگرم است.

اگرچه این خودروی پرنده در آینده می‌تواند توسط هر کسی به‌صورت آنلاین سفارش داده شود، اما این برند از طریق یک مشارکت تجاری در حال آماده‌سازی برای ورود رسمی به بازار کانادا است. یک اپراتور کانادایی متخصص در سیستم‌های هواپیمایی قابل کنترل از راه‌دور برای خرید و سپس فروش ۲۵ نسخه از خودرو پرنده دورونی H1 ابراز تمایل کرده است.

تحویل اولین نسخه‌های دورونیH1 به مشتریان شخصی در سه‌ماهه اول ۲۰۲۴ انجام خواهد شد. قیمت این خودروی پرنده ۱۵۰ هزار دلار اعلام شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *