اخبار

وزیر ارتباطات آمار جدیدی از تعداد کاربران پیام‌رسان‌های داخلی منتشر کرد

«عیسی زارع‌پور»، وزیر ارتباطات و فناوری ارتباطات با اشاره به رشد کاربران پیام‌رسان‌های داخلی، گفت روبیکا با 35 میلیون کاربر فعال ماهانه و 15 میلیون مراجعه روزانه پرترافیک‌ترین سکوی داخلی محسوب می‌شود.

زارع‌پور، در کانال اطلاع‌رسانی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در پیام‌رسان بله، با انتشار اینفوگرافی آمار کاربران فعال در پلتفرم‌های بومی، روبیکا را پر‌مخاطب‌ترین سکوی پیام‌رسان داخلی عنوان کرد. همچنین ایتا، بله و سروش‌پلاس به‌ترتیب در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

این اشاره وزیر ارتباطات در شرایطی است که پس از فیلتر اینستاگرام و واتس‌اپ در ایران، این دو پلتفرم محبوب از فروشگاه اندرویدی مایکت و کافه بازار حذف شدند. از سویی دیگر مرداد‌ماه امسال، دبیر شورای عالی فضای مجازی نیز از فعالیت 2 میلیون و 400 هزار واحد صنفی مجازی در اینستاگرام خبر داده بود.

بر‌اساس آمار وزیر ارتباطات دولت سیزدهم، در حال حاضر روبیکا با 35 میلیون کاربر فعال ماهانه و 15 میلیون مراجعه روزانه پرترافیک ترین سکوی داخلی محسوب می‌شود، بعد از آن به‌ترتیب پیام‌رسان ایرانی ایتا با بیش از 15 میلیون مراجعه کاربر فعال ماهانه و 9.2 میلیون مراجعه روزانه، پیام‌‍رسان ایرانی بله با 9.8 کاربر ماهانه و 3.3 میلیون کاربر روزانه همچنین سروش پلاس با 8.1 میلیون کاربر فعالان ماهانه و 3.5 میلیون فعالیت روزانه در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

وزیر ارتباطات در شرایطی خبر افزایش تعداد کاربران پیام‌رسان‌های بومی را منتشر کرده که بر‌اساس بررسی‌های دیجیاتو، کانال رسمی اطلاع‌رسانی او در روبینو 23900 نفر دنبال کننده دارد. همچنین کاربران دنبال‌کننده وزیر در آی‌گپ 3387 نفر، در بله 2080 نفر، در سروش 1744 نفر، در ایتا 1126 نفر و همچنین در گپ 315 نفر است. تعداد کاربران دنبال‌کننده وزیر ارتباطات در این 6 پیام‌رسان بومی در‌نهایت به 32552 نفر رسیده است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در پی فیلترینگ اینستاگرام و واتس‌اپ، شروع به انتشار آمار مستمر درباره حضور کاربران در سکوهای بومی کرد؛ در شرایطی که به‌دلیل فیلترینگ و عدم امکان دسترسی آسان به اینستاگرام و واتس‌اپ بخش قابل‌توجهی از کاربران ناچار به حضور در پلتفرم‌های داخلی هستند.

از سویی دیگر باید این موضوع را هم مورد توجه قرار داد که مرکز ملی فضای مجازی چهارشنبه 16 آذر طی اولتیماتومی به مارک زاکربرگ خواست نماینده رسمی خود در ایران را هر‌چه زودتر معرفی کند.

در این نامه رسمی ضمن اعتراض به نقش پلتفرم‌ها در شرایط اخیر و عدم پاسخگویی به نامه‌های پیشین، حداکثر 10 روز (از چهارشنبه 16 آذر 1401) به متا مهلت داده شده است تا نماینده رسمی مسئولیت‌پذیر مستقر در ایران را معرفی کند. آن‌طور که در این نامه آمده، معرفی نماینده شرط ادامه فعالیت اینستاگرام و واتس‌اپ در ایران است. البته این خواسته‌ پیش از این به صراحت در طرح صیانت نیز پیگیری شده بود.

حالا این سؤال مطرح است که آیا رشد تعداد کاربران پیام‌رسان‌های بومی به‌شکل طبیعی طی شده است یا این حجم از کاربر به‌دلیل عدم دسترسی به مسیرهای ارتباطی دیگر ناگزیر به حضور در پیام‌رسان‌های داخلی شده‌اند.

آیا کاربری که به‌دلیل نداشتن گزینه فعال دیگر از روبیکا استفاده می‌کند، در پی رفع فیلترینگ همچنان روبیکا یا هر پیام‌رسان داخلی دیگر را انتخاب خواهد کرد؟ این موضوعی است که زارع‌پور چندین‌بار در صحبت‌های خود به آن اشاره داشته و تأکید کرده است که قصد دارند خدماتی را در این بسترها ارائه کنند که در صورت حضور پلتفرم‌های خارجی هم انتخاب کاربر ایرانی، استفاده از مدل‌های بومی باشد. اما در‌نهایت باید دید پلتفرم‌های مشابه داخلی و بودجه‌های کلانی که برای آن‌ها هزینه شده است، چه سرنوشتی خواهند داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *