اخبار

هوش مصنوعی جدید Stability AI تصاویر عجیب و وحشتناکی از آدم‌ها تولید می‌کند

شرکت هوش مصنوعی Stability AI به‌تازگی مدل هوش مصنوعی مولد جدید خود را با نام Stable Diffusion 3 Medium یا SD3M عرضه کرده که آن را «پیچیده‌ترین مدل تولید تصویر خود تابه‌امروز» نامیده است. بااین‌حال، باتوجه‌به تصاویری که کاربران مختلف با این ابزار تولید کرده‌اند، این هوش مصنوعی خروجی‌های عجیب‌وغریب، حتی وحشتناکی داشته است.

Stability AI مدتی پیش از مدل Stable Diffusion 3 Medium رونمایی کرد که به گفته این شرکت، نشان‌دهنده نقطه عطف بزرگی در تکامل هوش مصنوعی مولد است. این شرکت ادعا می‌کند این مدل تصاویر را با جزئیات، رنگ و نور استثنایی ارائه می‌کند و عملکردش در به‌تصویرکشیدن چهره و دست‌ها بهبود یافته است. بااین‌حال این هوش مصنوعی در برخی موارد تصاویر عجیبی از دست، چهره و آناتومی آدم‌ها تولید کرده است.

تصاویر عجیب هوش مصنوعی جدید Stability AI

به گزارش PetaPixel، برخی کاربران در ایکس و ردیت تصاویری را که این هوش مصنوعی تولید کرده، منتشر کرده‌اند. برخلاف وعده Stability AI، دست، بدن و چهره انسان‌ها حالتی درهم و غیرواقعی دارند. کاربری می‌گوید فقط توانسته از پرامپت‌های آماده این مدل تصاویر خوبی تولید کند، درغیر این صورت این هوش مصنوعی حتی نمی‌تواند پرامپت‌های ساده‌ دیگر را درک کند و تصویر درخواستی را بسازد.

در تصویر دیگری، دختری را می‌بینیم که گرچه چهره و موهایش بسیار واقعی است، دو دست و انگشت‌های او حالت طبیعی ندارند. البته عموماً مدل‌های هوش مصنوعی مولد انگشت‌ها را درست ترسیم نمی‌کنند ولی اخیراً برخی مدل‌ها بهبودهای قابل‌توجهی در این زمینه داشته‌اند.

ضعف هوش مصنوعی جدید Stability AI به دست کارکترها محدود نیست. این هوش مصنوعی در برخی تصاویر حتی در تشخیص صحیح آناتومی بدن نیز مشکل دارد. در تصویر پایین می‌بینیم که به‌رغم جزئیات خیره‌کننده موی کارکتر و چمن‌، هوش مصنوعی نتوانسته است اعضای بدن را درست تولید کند.

باتوجه‌به متن‌باز بودن مدل‌های Stable Diffusion می‌توان امیدوار بود که توسعه‌دهندگان مختلف آخرین مدل این هوش مصنوعی را بهبود بدهند؛ بااین‌حال این مزیت ممکن است به برخی مجالی برای سوءاستفاده بدهد تا از آن برای تولید محتواهای غیراخلاقی استفاده کنند.

Stability AI در ماه‌های اخیر چند نفر از اعضای مهم تیمش را از دست داده است و به‌طورکلی 2024 تاکنون سال دشواری برایش بوده است. احتمال دارد این شرکت در نسخه‌های بعدی، باگ‌ها و مشکلات مدل فعلی را برطرف کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *