اخبار

تیم کوک اذعان کرد؛ هوش مصنوعی اپل ممکن است دچار توهم شود

حتی «تیم کوک»، مدیرعامل اپل، نیز اطمینان ندارد شرکتش بتواند کامل جلوی توهمات هوش مصنوعی را بگیرد. او اخیراً در مصاحبه‌ای اعلام کرده هرگز با اطمینان 100 درصدی ادعا نمی‌کند Apple Intelligence جواب غلط به کاربران نمی‌دهد یا اطلاعات نادرست تولید نمی‌کند.

مدیرعامل اپل در مصاحبه‌ای با واشنگتن پست گفت: «فکر می‌کنم هر کاری می‌توانستیم کرده‌ایم، ازجمله تفکر بسیار عمیق درباره میزان آمادگی این فناوری در حوزه‌هایی که از آن استفاده می‌کنیم؛ بنابراین مطمئنم این فناوری کیفیت بسیار بالایی خواهد داشت ولی صادقانه باید بگویم که این اطمینان 100 درصدی نیست. هرگز ادعا نمی‌کنم این اطمینان 100 درصدی است.»

اپل در کنفرانس جهانی توسعه‌دهندگان خود از سیستم Apple Intelligence رونمایی کرد و قرار است به کمک آن، قابلیت‌های هوش مصنوعی مختلفی را به آیفون‌ها، آیپدها و مک‌ها بیاورد. این ویژگی‌ها برای مثال به شما اجازه می‌دهند راحت‌تر به ایمیل‌ها پاسخ بدهید، ایموجی سفارشی بسازید و متون را خلاصه کنید.

هوش مصنوعی اپل هم مستعد توهم است

اما مدل‌های هوش مصنوعی اپل نیز، مثل سایر مدل‌های مولد، مستعد توهم هستند. اخیراً نمونه بارز این توهمات در هوش مصنوعی جمینای گوگل دیده شده بود که پیشنهادهای عجیبی، مثل استفاده از چسب روی پیتزا، داده بود.

در دمویی که اپل در WWDC 2024 نمایش داد، پایین پاسخ‌های هوش مصنوعی ذکر شده است که باید مراقب اشتباهات این سیستم بود. تیم کوک درباره انتخاب OpenAI برای همکاری با اپل گفت این شرکت در زمینه حریم خصوصی پیشگام است و درحال‌حاضر بهترین مدل را دارد. بااین‌حال، تیم کوک نیز حرف «کریگ فدریگی» را تکرار کرد و گفت اپل در آینده با مدل‌های دیگر نیز همکاری می‌کند. انتظار می‌رود مدل هوش مصنوعی جمینای گوگل یکی از مدل‌هایی باشد که در آینده به Apple Intelligence اضافه خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *