اخبار

تامین انرژی نسل بعدی هوش مصنوعی فقط از طریق همجوشی هسته‌ای ممکن است

سم آلتمن، مدیرعامل اوپن ای‌آی، در گفت‌و‌گویی عمیق با لکس فریدمن، کارشناس فناوری، گفت که هوش مصنوعی در آینده در حالی که قابلیت‌هایش ارتقا پیدا می‌کند و به سطحی می‌رسد که از هوش انسان پیشی می‌گیرد، نیازمند میزان وسیعی از انرژی خواهد بود.

به گفته آلتمن، تنها منبع انرژی که قادر به تامین این نیاز باشد همجوشی هسته‌ای است، که فعل‌و‌انفعال‌هایی را که در خورشید برای تولید انرژی رخ می‌دهد شبیه‌سازی می‌کند.

به‌رغم چند پیشرفت بزرگ سال‌های اخیر، دانشمندان هشدار می‌دهند که هنوز با دستیابی به انرژی همجوشی در مقیاس قابل‌‌ملاحظه سال‌ها فاصله داریم.

آلتمن پیش‌تر گفته است که «بدون پیشرفت جدید، هیچ راهی برای رسیدن به آن مرحله وجود ندارد».

او در سخنان اخیرش به شرح جزئیات این عقیده پرداخت که برای تامین انرژی «عظیم» موردنیاز هوش مصنوعی، منبع انرژی جدیدی لازم است.

آلتمن گفت که او معتقد است قدرت رایانش «ارز رایج آینده» خواهد بود و به ارزشمندترین کالای جهان تبدیل خواهد شد.

او گفت: «انرژی دشوارترین بخش است.»

«ساخت مراکز داده نیز دشوار است، زنجیره تامین دشوار است، و البته که پس از آن، تولید تراشه‌ به میزان کافی دشوار است. اما به نظر می‌رسد همه چیز دارد به آن سمت و سو می‌رود. ما به حجمی از محاسبه نیاز خواهیم داشت که در حال حاضر تفکر و استدلال در موردش دشوار است.»

آلتمن گفت همجوشی هسته‌ای برای حل «معمای انرژی» که تامین‌کننده نیروی رایانش برای توسعه نسل بعدی هوش مصنوعی باشد اساسی است.

آلتمن که یکی از بنیان‌گذاران اوپن ای‌آی است و بر اساس فهرست بلومبرگ از میلیاردرهای جهان، ارزش خالص دارایی‌هایش حدود ۲ میلیارد دلار است، خودش شخصا در یک شرکت همجوشی هسته‌ای مستقر در آمریکا، موسوم به هلیون انرجی (Helion Energy)، ۳۷۵ میلیون دلار (۲۹۵ میلیون پوند) سرمایه‌گذاری کرده است.

هدف شرکت مذکور این است که تا سال ۲۰۲۸، با استفاده از نسل بعدی فناوری همجوشی هسته‌ای، برق در مقیاس تجاری تولید کند. هلیون انرجی همچنین یک توافق خرید انرژی همجوشی هسته‌ای با مایکروسافت امضا کرده است‌ــ که اولین قرارداد جهان در این زمینه محسوب می‌شود.

آلتمن به فریدمن گفت: «فکر می‌کنم هلیون دارد بهتر از همه کار می‌کند. اما خوشحالم که در حال حاضر برای همجوشی رقابت وجود دارد.»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *