اخبار

مدیر IBM: به‌لطف هوش مصنوعی، برای استخدام در حوزه کامپیوتر به مدرک نیازی ندارید

به گفته «متیو کندی»، رئیس هوش مصنوعی IBM، اکنون مهارت‌های نرم مثل تفکر انتقادی و خلاقیت نقش مهم‌تری ایفا می‌کنند.

متیو کندی» در گفت‌وگو با مجله فورچون، اعلام کرد هوش مصنوعی ساخت محصولات مختلف را برای افرادی که مهارت‌های فنی ندارند، بسیار آسان‌تر می‌کند و برای این کار نیازی به داشتن مدرک آکادمیک در رشته علوم کامپیوتر نیست. او گفت:

«[با هوش مصنوعی] سرعت ایده‌پردازی، آزمایش ایده‌ها و خلق چیزهای جدید توسط مردم بسیار افزایش خواهد یافت.»

به گفته کندی، درعوض با ظهور هوش مصنوعی، مهارت‌های نرم مانند تفکر انتقادی و خلاقیت اهمیت بیشتری پیدا کرده‌اند. او به فورچون گفت که پرسش‌گری، مهارت‌های خلاق و نوآوری بسیار مهم خواهند بود، زیرا با چنین مهارت‌هایی می‌توان از ظرفیت‌های هوش مصنوعی بهره بیشتری برد.

متیو کندی (Matthew Candy)

تأثیر مثبت و منفی هوش مصنوعی بر مشاغل مختلف

این موضوع فقط برای مشاغل حوزه فناوری صدق نمی‌کند. به گفته کندی، پیشرفت در فناوری تولید تصویر با هوش مصنوعی می‌تواند بر مشاغل افرادی که کار هنری انجام می‌دهند نیز تأثیر بگذارد. کندی به فورچون گفت: «شما قادر خواهید بود نقش یک طراح را به عهده بگیرید. برای انجام این کارها نیازی به طراح گرافیک و داشتن مدرک هنری ندارید.»

پیش‌ازاین «آنیش رامان»، معاون شرکت لینکدین نیز در یک مصاحبه، صحبت‌هایی مشابه را ارائه کرده بود. رامان گفته بود که انتظار دارد ظهور هوش مصنوعی اهمیت مهارت‌های نرم به‌جای مهارت‌های فنی را بیشتر کند. رامان اذعان کرد که عمر مدرک‌ها به‌طور چشمگیری کاهش می‌یابد.

براساس گزارش‌های قبلی، هوش مصنوعی جایگزین بیش از 300 میلیون شغل خواهد شد. در ماه مه (اردیبهشت‌ماه 1402) شرکت IBM اعلام کرد که در موقعیت‌های شغلی که هوش مصنوعی می‌تواند کاربرد داشته باشد، دیگر استخدام نخواهد داشت. «آرویند کریشنا»، مدیرعامل IBM، دراین‌باره گفته بود: «من به‌راحتی می‌توانم ببینم که طی یک دوره پنج‌ساله، هوش مصنوعی و اتوماسیون جایگزین 30 درصد از مشاغل می‌شود.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *