اخبار

دانشمند ارشد انویدیا: انقلاب ChatGPT تا حدود 3 سال دیگر در حوزه رباتیک رقم می‌خورد

دانشمند ارشد ایجنت‌های هوش مصنوعی انویدیا می‌گوید تا حدود 3 سال دیگر انقلابی مشابه عرضه ChatGPT در حوزه رباتیک اتفاق خواهد افتاد.

دکتر «لینکسی جیم فن»، دانشمند ارشد تحقیقات و ایجنت‌های هوش مصنوعی انویدیا، اخیراً در پستی در صفحه شخصی خود در ایکس پیش‌بینی کرده است که به‌جز مدل‌های زبانی بزرگ (LLM)، رباتیک مهم‌ترین مبحث سال 2024 باشد. او همچنین می‌گوید که تا حدود 3 سال دیگر لحظه‌ای مشابه عرضه ChatGPT در حوزه ایجنت‌های فیزیکی هوش مصنوعی رقم خواهد خورد.

جیم فن می‌گوید «پارادوکس موراوِک» بیش‌ازحد حوزه رباتیک را محدود کرده است و این محدودیت‌ها به‌زودی باید به پایان برسد. این پارادوکس می‌گوید اگرچه انجام برخی کارها برای انسان‌ها بسیار ساده است، اما برای هوش مصنوعی فوق‌العاده دشوار به‌حساب می‌آید – و بالعکس.

انویدیا آینده حوزه رباتیک را درخشان می‌داند

به باور این مدیر انویدیا، سال 2024 به‌عنوان اولین سالی در تاریخ ثبت می‌شود که نبرد بزرگ علیه این پارادوکس شروع خواهد شد. البته رسیدن به نتیجه بلافاصله نخواهد بود و به اندکی زمان نیاز است. جیم فن می‌گوید در سال 2023 دیدیم که مدل‌ها و پلتفرم‌های بنیادی آینده می‌توانند چه پتانسیل‌هایی برای حوزه رباتیک داشته باشند.

جیم فن

او در پست خود به بخشی از این پتانسیل‌ها و دستاوردها اشاره کرده است:

  • استفاده از مدل‌های زبانی چندوجهی در بازوهای رباتیک به‌عنوان یک دستگاه ورودی/خروجی فیزیکی
  • الگوریتم‌هایی که می‌توانند شکاف میان سیستم‌های استدلال سطح بالا (LLMها) و سیستم‌های کنترل سطح پایین را پر کنند؛ ازجمله Eureka از انویدیا و Code as Policies از گوگل
  • پیشرفت‌های خیره‌کننده درزمینه سخت‌افزارهای رباتیک؛ ازجمله آپتیموس تسلا و Apptronik
  • داده‌هایی که توسط محققان درحال گردآوری برای خلق نسل بعدی ImageNet است

جیم فن می‌گوید سیستم Isaac انویدیا حالا می‌تواند واقعیت را 1000 برابر سریع‌تر شبیه‌سازی کند. واقع‌گرایی بصری با کمک فناوری رهگیری پرتو که توسط سخت‌افزارهای قدرتمند این شرکت انجام می‌شود، در دسترس قرار دارد. سیستم MimicGen نیز یکی از شبیه‌سازهای موفقی است که نشان می‌دهد امکان گسترش داده‌های جهان واقعی برای ایجاد دیتاست‌های بسیار بزرگ‌تر وجود دارد.

انویدیا یکی از بزرگ‌ترین بازیگران بازار هوش مصنوعی محسوب می‌شود که با فروش تراشه‌های مخصوص خود به درآمد و رشد عظیمی در این حوزه دست یافته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *