اخبار

انویدیا ظاهراً 900 تن پردازشگر گرافیکی هوش مصنوعی H100 در فصل دوم 2023 فروخته است

هوش مصنوعی به یکی از داغ‌ترین موضوعات دنیای فناوری تبدیل شده و یکی از ستاره‌های این فناوری، پردازشگرهای گرافیکی هوش مصنوعی انویدیا است. طبق گزارشی جدید، انویدیا در فصل دوم 2023، 900 تن GPU هوش مصنوعی H100 یا نزدیک به 300 هزار واحد از این GPU روانه بازار کرده است.

در ابتدا این گزارش عجیب به‌نظر می‌رسد، چرا که نمی‌دانیم علت افشای میزان فروش بر پایه وزن و نه تعداد GPUها چه بوده است. البته این احتمال وجود دارد که ارقام حمل‌ونقل توسط یک فروشنده در اختیار منبع گزارش امروز قرار گرفته باشد.

برای به‌دست‌آوردن میزان فروش GPUهای انویدیا، باید وزن کلی را تقسیم بر وزن هر‌کدام از آن‌ها کنیم. اگر وزن هر پردازشگر گرافیکی H100 را 3 کیلوگرم در‌نظر بگیریم، انویدیا در فصل 2023 توانسته است 300 هزار واحد H100 روانه بازار کند که رقم قابل‌توجهی محسوب می‌شود.

فروش قابل‌توجه پردازشگر گرافیکی H100

اعداد اعلام‌شده در گزارش اخیر شامل عوامل زیادی ازجمله وزن هر‌کدام از ماژول‌های H100 و GPUها می‌شود، اما بررسی آن‌ها جذابیت چندانی ندارد. بااین‌حال، همچنان می‌دانیم انویدیا توانسته است تنها در یک فصل 300 هزار GPU مخصوص هوش مصنوعی در اختیار مشتریان قرار دهد.

پردازشگر گرافیکی H100

چند وقت پیش گزارشی منتشر شد مبنی بر اینکه انویدیا می‌خواهد در سال 2024 نزدیک به 1.5 تا 2 میلیون پردازشگر گرافیکی AI بفروشد که اکثر آن‌ها H100 خواهد بود. با توجه به این موضوع، گزارش اخیر نشان می‌دهد که انویدیا در مسیر درستی قرار دارد.

محبوبیت بالای هوش مصنوعی و کاربردهای متنوع آن باعث ایجاد یک رقابت فشرده میان شرکت‌های مختلف شده است. این رقابت بیش از همه به نفع انویدیا است؛ چرا که تأمین‌کننده ابزار اصلی آموزش مدل‌های هوش مصنوعی محسوب می‌شود. درحقیقت محبوبیت هوش مصنوعی باعث شد انویدیا به یک شرکت تریلیون دلاری تبدیل شود.

با توجه به انحصاری که انویدیا در بازار ایجاد کرده است، به‌نظر نمی‌رسد هیچ شرکتی بتواند حتی در آینده دور به آن نزدیک شود. بنابراین تا زمانی که هوش مصنوعی در مرکز توجه قرار دارد، درآمدهای انویدیا افزایش می‌یابد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *