اخبار

اسپیس‌ایکس احتمالاً مجوز دومین پرتاب استارشیپ را ماه اکتبر می‌گیرد

اسپیس‌ایکس درحال آماده‌سازی دومین پرتاب استارشیپ از سایت استاربیس در جنوب تگزاس است. ایلان ماسک، بنیان‌گذار و مدیر اجرایی اسپیس‌ایکس، اخیراً اعلام کرده که این راکت انقلابی آماده رفتن است. اسپیس‌ایکس تنها باید تأییدیه‌های لازم را دریافت کند. یکی از این تأییدیه‌ها مجوز پرتاب استارشیپ از سازمان هوانوردی فدرال آمریکا (FAA) است.

مجوز پرتاب قوی‌ترین راکت ساخته‌شده تا به الان می‌تواند به‌زودی صادر شود. البته احتمالاً نه به آن زودی که ماسک می‌خواهد.

یکی از مسئولان اجرایی سازمان هوانوردی آمریکا در مصاحبه با خبرگزاری رویترز اعلام کرده که این سازمان با اسپیس‌ایکس همکاری‌های خوبی دارد. تیم‌ها در تلاشند تا مجوز پرتاب استارشیپ برای ماه اکتبر صادر شود.

جمعه گذشته (۱۷ شهریور)، FAA بررسی‌های اولین پرواز استارشیپ را کامل کرد. هدف آن پرواز، در تاریخ ۳۱ فروردین، گردش تقریباً یک دور کامل مرحله دوم راکت استارشیپ دور زمین بود. اما مشکلات در این راکت باعث شد تا دو مرحله راکت از هم جدا نشوند و استارشیپ در هوا منفجر شود.

FAA در بررسی‌های خود ۶۳ اصلاح برای اسپیس‌ایکس تعیین کرده است. ماسک در ایکس (توییتر سابق) اعلام کرده که اسپیس‌ایکس ۵۷ اصلاح لازم پیش از پرواز دوم را انجام داده است. شش اصلاح بعدی مربوط به مأموریت‌های آینده هستند.

اهداف پرتاب آزمایشی دوم نیز مشابه مأموریت اول است. استارشیپ پس از جدا شدن از مرحله اول راکت، تقریباً یک دور کامل در مدار زمین می‌گردد و در غرب ایالات متحده آمریکا در اقیانوس آرام سقوط می‌کند. اما شاید برنامه زمانی این پروز بعد از صدور مجوز FAA نیز نامشخص باشد.

اسپیس‌ایکس باید تأییدیه محیط‌زیستی سازمان حیات‌وحش و آبزیان آمریکا را نیز پیش از پرتاب دریافت کند.

ماسک علاقه دارد که هرچه سریع‌تر استارشیپ را برای بار دوم پرتاب کند. این از خصوصیات اسپیس‌ایکس است: این کمپانی پروازهای آزمایشی خود را به‌سرعت تکرار می‌کند تا به ثبات برسد یا مشکلات را شناسایی کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *