اخبار

جلسه مدیران غول‌های فناوری با قانون‌گذاران آمریکا؛ ایلان ماسک: برای هوش مصنوعی به داور نیاز داریم

مدیران عامل غول‌های فناوری مانند ایلان ماسک، سوندار پیچای، مارک زاکربرگ و سم آلتمن روز چهارشنبه با سناتورهای آمریکایی جلسه‌ای درباره هوش مصنوعی، پیشرفت چشمگیر آن و نحوه قانون‌گذاری این فناوری جلسه‌ای تشکیل دادند.

قانون‌گذاران آمریکا به‌دنبال راه‌هایی برای کاهش خطرات هوش مصنوعی هستند. این فناوری در ماه‌های گذشته مورد توجه زیادی قرار گرفته و نه‌تنها کاربران زیادی شروع به استفاده از آن کرده‌اند، بلکه سرمایه‌گذاری شرکت‌ها در این زمینه هم افزایش چشمگیری داشته است. درحقیقت پس از عرضه چت‌بات ChatGPT، محبوبیت ابزارهای مبتنی بر هوش مصنوعی افزایش قابل‌توجهی داشت.

مدیران غول‌های فناوری موافق وضع قوانین برای هوش مصنوعی هستند

به گزارش رویترز، در این جلسه بیش از 60 سناتور حضور داشتند. آن‌ها گفته‌اند که در جلسه یک توافق همگانی درباره این موضوع که هوش مصنوعی نیاز به تنظیم‌گری از سوی دولت دارد، وجود داشته است.

در کنار قانون‌گذاران، ایلان ماسک هم می‌گوید که برای اطمینان از استفاده درست و ایمن از هوش مصنوعی نیاز به یک رگولاتور داریم:

«برای ما مهم است که یک داور داشته باشیم. یک رگولاتور باید مطمئن شود که شرکت‌ها اقداماتی را انجام می‌دهند که ایمن و به نفع عموم مردم هستند.»

به گفته ماسک، این جلسه خدمتی به بشریت بود و شاید در تاریخ به‌عنوان جلسه‌ای مهم برای آینده بشریت ثبت شود. مالک شبکه اجتماعی ایکس (توییتر سابق) همچنین تأیید کرد که در این جلسه هوش مصنوعی را یک شمشیر دو لبه توصیف کرده است.

مارک زاکربرگ، مدیرعامل متا در این جلسه گفته است که باید با هوش مصنوعی تعامل داشت تا از نوآوری‌ها و حفاظ‌های امنیتی آن پشتیبانی کرد:

«با یک فناوری نوظهور روبه‌رو هستیم، ارزش‌های مهمی وجود دارند که باید متعادل شوند و دولت درنهایت مسئول چنین کاری است. بهتر است این استاندارد توسط شرکت‌های آمریکایی تنظیم شود؛ چرا که می‌توانند برای شکل‌دادن به این استانداردها در مورد مسائل مهم با دولت ما همکاری کنند.»

به گفته «چاک شومر»، سناتور آمریکایی و رهبر اکثریت سنا، با وجود برگزاری جلسه، هنوز راه زیادی باقی مانده است:

«ما شروع به پرداختن به یکی از مهم‌ترین مسائل پیش روی نسل بعدی کرده‌ایم و امروز یک شروع عالی داشتیم. بااین‌حال راه زیادی باقی مانده است.»

«تاد یانگ»، سناتور جمهوری‌خواه که یکی از میزبانان این جلسه بود، گفته است:

«باور دارم که سنا به نقطه‌ای می‌رسد که فکر می‌کنم کمیته‌های صلاحیت قضایی آماده شروع‌کردن روند بررسی قوانین هوش مصنوعی می‌شوند.»

انتخابات پیش رو در ایالات متحده یکی از دلایلی است که قانون‌گذاران می‌خواهند از ایمن‌بودن هوش مصنوعی مطمئن شوند. درحقیقت سناتورها می‌خواهند با حفاظ‌های امنیتی با دیپ‌فیک‌های خطرناک که می‌توانند باعث حمله به زیرساخت‌ها شوند یا در انتخابات مداخله کنند، مقابله کنند. به همین دلیل شومر اعلام کرده است که وضع قوانین باید تا پیش از انتخابات 2024 آمریکا انجام شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *