اخبار

سوئیچ شبکه چیست و چگونه به ما کمک می کند؟

فرض کنید که قرار است یک شبکه کامپیوتری راه اندازی کنید. یک کامپیوتر یک پورت یا کارت شبکه دارد و یک جایگاه برای اتصال به سیستم دیگر. در صورتی که در شرکت یا مجموعه خود چند کامپیوتر داشته باشید که قرار است با هم در ارتباط باشند چه باید کرد؟

شما از یک سیستم می توانید فقط با یک کامپیوتر دیگر ارتباط برقرار کنید. برای ارتباط با چند سیستم نیاز بوده که روی هرکدام چندین کارت شبکه نصب کرد تا بتوانند با هم در ارتباط باشند، راه عاقلانه تر این بوده که از دستگاه سخت افزاری کوچک به نام سوئیچ استفاده کرد.

سوئیچ شبکه وسیله ای بوده که از هر سیستم یک کابل شبکه به آن کشیده می شود و وقتی اطلاعاتی از یک کامپیوتر درون شبکه ارسال می شود، این دستگاه مدیریت کرده و پیغام را به سمت مقصد اصلی ارسال می کند.

اصل کار سوئیچ در شبکه چیست؟

سوئیچ در لایه دوم شبکه عمل می کند. این وسیله اطلاعات و دیتاهای بسته بندی شده را دریافت می کند و از طریق پورت ها یا همان جایگاه هایی که دارد، بسته های دریافت شده را به سمت مقصد و پورت خروجی ارسال می کند.

این کار موجب مدیریت شبکه و وصل همه نودها به هم می شود. یادتان نرود که این تجهیزات شبکه بسیار هوشمند بوده و به خوبی درکی از ارسال دیتاها به سمت مقصد دارند.

مزایا و کاربرد سوئیچ در شبکه چیست؟

 • مهمترین مزیت استفاده از آن وصل و ارتباط سیستم ها به هم می باشد. با کمک آن می توانید تعداد زیادی کاربر را به هم وصل کنید.
 • سوئیچ میزان استفاده از شبکه را کنترل می کند.
 • سرعت انتقال اطلاعات در شبکه های محلی بالا می رود.
 • در صورتی که سوئیچی در کار نبود، و هر دستگاهی اطلاعاتش را برو روی شبکه ارسال می کرد چه می شد؟ پس این دستگاه از ترافیک و افت سرعت در انتقال اطلاعات به شدت جلوگیری می کند.

در واقع می توانیم بگوییم که این دستگاه نقش مدیریت اطلاعات را دارد تا ترافیک در شبکه کم شود.

انتخاب مناسبترین سوئیچ برای شبکه مشاغل کوچک

زمان بررسی گزینه های خود، به دسته های سوئیچ ها و همینطور مزایای خاص سوئیچ فکر کنید. اینکه شما بعنوان یک راه انداز شبکه درک انواع سوئیچ های شبکه را داشته باشید به شما کمک می کند تا راه حل مناسب را برای هماهنگی با نیازهای تجاری در حال تغییر پیدا کنید.

انواع سوئیچ در شبکه

یک نکته مهم در انواع مختلف این دستگاه این بوده که، سایز آن ها براساس میزان نودها اندازه گیری می کنند. هرچه شما سیستم های بیشتری برای اتصال داشته باشید باید از دستگاه هایی با تعداد پورتهای بیشتر کمک بگیرید.

مثلا برای یک شبکه با ۵ کاربر یک سوئیچ ۸ پورتی کافی می باشد. یعنی ۸ جایگاه برای اتصال دارد. البته این تعداد پورتها بستگی به میزان تعداد دستگاه هایی که برای اتصال دارید دارد.

انواع سوئیچ شبکه از لحاظ سرعت

از لحاظ سرعت می توان این دستگاه ها را به ۲ دسته تقسیم کرد:

 1. 10/100 Fast ethernet
 2. 10/100/1000/10000 Gigabit
 3. 10/100/1000 Gigabit ethernet

هرچه سرعت بیشتری برای سوئیچها انتخاب کنید، سرعت بهتری را دریافت خواهید کرد که این انتخاب سرعت معمولا توسط مدیر آی تی و براساس استراتژی های مدیریتی برآورد می شود.

انواع سوئیچ از لحاظ قابلیت

 • سوئیچ ماژولار – Modular سوئیچes
 • سوئیچ Fixed
 • سوئیچ Stackable
 • سوئیچ PoE
 • سوئیچ فیبرنوری
 • سوئیچ غیرمدیریتی – Unmanaged
 • سوئیچ هوشمند یا Smart سوئیچ
 • سوئیچ لایه ۳
 • سوئیچ مدیریتی – Managed
 • سوئیچ دیتاسنتر

سوئیچ Fixed

این مدل سوئیچ ها پیکربندی ثابت و تعداد پورت های مشخصی را ارائه می دهند و معمولاً قابل ارتقا نیستند ، که در مجموع آن ها را در بازار تجاری ارزان تر می کند. این مدل سوئیچها پیکربندی ثابت شامل سوئیچ های بدون مدیریت، سوئیچ های هوشمند و سوئیچ های مدیریت شده می باشد.

سوئیچ Modular سوئیچes

سوئیچ مدل ماژولار یک سوئیچ شبکه بوده که می تواند با کمک واحدهای قابل تعویض اصلاح شود. سوئیچ هایی از این دسته با تغییر سخت افزارهای خود انعطاف پذیری بیشتری به اپراتورهای شبکه می دهند. برای مثال شما می توانید تعداد پورت های آن را بالا ببرید.

سوئیچ Stackable

قابلیت Stackable در سوئیچ ها این قابلیت را می دهد که چند سوئیچ که از یک مدل را مستقیما به هم متصل کنیم تا ظرفیت و کاربرد افزایش یابد. جالب است بدانید که وقتی چندین سوئیچ مدل Stackable را به هم متصل می کنید تنها یک آدرس IP address به سوئیچ ها تخصیص داده می شود و به عنوان یک سوئیچ واحد در شبکه شناخته می شود و حتی دیگر لازم نیست هرکدام از دستگاه ها را جداگانه از هم کانفیگ کنید.

سوئیچ PoE

در این نوع سوئیچ می توانید با کابل شبکه، برق دستگاه ها را تأمین کنید. سوئیچ های مدل PoE برق لازم برای راه اندازی دستگاه های دیگر را از راه کابل اترنت فراهم می سازد. در صورتی که شبکه شما سوئیچینگ توزیع شده دارد، این امکان وجود دارد که انرژی آن ها به وسیله PoE تأمین شود.

به زبان ساده، خود این دستگاه از سمت منبع تغذیه اصلی و به کمک PoE برق رسانی می شوند و در عین حال همین دستگاه ها می توانند به تجهیزات دیگری که به آن ها وصل شده اند مثل دوربین و تلفن ها، برق برسانند.

سوئیچ فیبرنوری

در صورتی که بجای کابل شبکه مسی از فیبرنوری استفاده کرده باشید، بجای سوئیچ های معمولی باید از سوئیچ های فیبر کمک بگیرید تا یک شبکه فیبری یکپارچه داشته باشید. به طور معمول این سوئیچ ها در پیکربندی های ۵، ۸، ۱۲، ۲۴، ۳۲، ۴۸ و ۵۴ در بازار وجود دارند.

مهمترین ویژگی فیبرنوری این بوده که تا ۱۲۰ کیلومتر می تواند انتقال اطلاعات داشته باشد. در صورتی که کابل های مسی تا ۱۰۰ متر بیشتر نمی توانند این کار را انجام دهند.

نت یک، ارائه کننده خدمات سوئیچ شبکه بوده و از شما دعوت می کند برای خرید سوئیچ شبکه از طریق راه های ارتباطی ذکر شده با ما در ارتباط باشید، ما در کنار شما هستیم تا کامل ترین خدمات را با محصولات اصل ارائه دهیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *