اخبار

چین ۴۰ میلیارد دلار روی صنعت تراشه خود سرمایه‌گذاری می‌کند

به‌دنبال ادامه تحریم‌های تجاری ایالات‌متحده، چین قصد دارد برای تقویت صنعت نیمه‌هادی خود، صندوق سرمایه‌گذاری با هدف جمع‌آوری ۴۰ میلیارد دلار راه‌اندازی کند.

ایالات‌متحده تلاش‌های مستمری برای محدود‌کردن تولید تراشه چین انجام داده است، اما ظاهراً این تلاش‌ها فایده چندانی ندارد. به گزارش رویترز، چین قصد دارد صندوقی را به امید تقویت صنعت نیمه‌هادی خود راه‌اندازی کند. این تلاش با حمایت دولت، سومین صندوق سرمایه‌گذاری صنعت تراشه چین است و هدف آن جمع‌آوری ۳۰۰ میلیارد یوان (۴۱ میلیارد دلار) است. دو صندوق قبلی ۱۳۸.۷ میلیارد یوان (۱۹ میلیارد دلار) در سال ۲۰۱۴ و ۲۰۰ میلیارد یوان (۲۷ میلیارد دلار) در سال ۲۰۱۹ جذب کردند.

انتظار می رود حدود ۶۰ میلیارد یوان (۸ میلیارد دلار) از سوی وزارت دارایی چین تأمین شود. سایر مشارکت‌کنندگان هنوز مشخص نیستند. این صندوق به‌صورت مشخص روی ایجاد ابزارهایی برای تولید تراشه متمرکز خواهد شد.

سرمایه‌گذاری ۴۰ میلیارد دلاری چین روی صنعت تراشه

هواوی گوشی هوشمند میت ۶۰ پرو را با تراشه‌های داخلی معرفی کرد. حالا به فاصله چند روز خبر سرمایه‌گذاری چین در صنعت تراشه مطرح شده است. شرکت چینی هواوی ظاهراً با شرکت SMIC برای ساخت سری جدید تراشه کرین 9000 همکاری کرد.

به‌نظر می‌رسد فناوری ۷ نانومتری سطح بالای SMIC سرعت دانلود میت ۶۰ پرو را فراتر از آنچه در تلفن‌های 5G  معمولی مشاهده می‌‌شود، ارائه می‌دهد.

معرفی میت ۶۰ پرو با تراشه اختصاصی چین، در تضاد مستقیم با تلاش‌های ایالات‌متحده، ژاپن و هلند برای محدود‌کردن دسترسی به تراشه چین و محدود‌کردن توانایی‌های تولید چینی‌هاست. جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا، فرمان اجرایی را در ماه آگوست امضا کرد که سرمایه‌گذاری در شرکت‌های چینی را که با فناوری‌هایی مانند نیمه‌هادی‌ها کار می‌کنند، محدودتر می‌کند. محدودیت‌های قبلی به‌صورت خاص هواوی را هدف قرار داده است و حالا با وجود همه این محدودیت‌ها، چینی‌ها مسیرهای تازه‌ای را طی می‌کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *