اخبار

انجمن واردکنندگان موبایل: بیش از ۴.۸ میلیون موبایل در سال ۱۴۰۲ وارد کشور شده است

انجمن واردکنندگان موبایل اعلام کرد در ۵ ماه ابتدایی سال ۱۴۰۲ بیش از ۴.۸ میلیون موبایل وارد کشور شده است. ۹۵ درصد این گوشی‌ها به صورت تجاری وارد کشور شده‌اند.

«مهدی عبقری»، دبیرانجمن واردکنندگان تلفن همراه براساس تازه‌ترین آمار گمرک ایران، اعلام کرد در پنج ماه نخست سال جاری، چهار میلیون و ۸۲۱ هزار و ۲۴۸ دستگاه تلفن همراه هوشمند و تلفن همراه با صفحه کلید غیررسمی وارد کشور شده است. ارزش انواع گوشی تلفن همراه وارد شده در سال جاری، به یک میلیارد و ۵۳ میلیون و ۲۱۸ هزار دلار وارد است.

به گفته عبقری از این تعداد تلفن همراه وارد شده، تعداد ۴ میلیون و ۵۸۹ هزار و ۴۸ دستگاه به ارزش ۹۱۲ میلیون ۶۴۸ هزار دلار به روش تجاری وارد شده است. سهم واردات گوشی‌های مسافری نیز ۲۳۲ هزار و ۲۰۰ دستگاه به ارزش ۱۴۰ میلیون و ۵۷۰ هزار دلار است.

این درحالی است که آمار واردات گوشی تلفن همراه در سال گذشته به تعداد ۱۴ میلیون ۳۱۵ هزار و ۳۰۶ و به ارزش۳ میلیارد و ۲۱۷ میلیون و ۱۳۹ هزار دلار  بوده است.

از مجموع گوشی‌های تلفن همراه وارده شده در سال گذشته، ۱۳ میلیون و ۷۶۴ هزار و ۹۸۹ دستگاه به ارزش ۲ میلیارد و ۸۷۱ میلیون و ۶۶ هزار دلار به روش تجاری و تعداد ۵۵۰ هزار و ۳۱۷ دستگاه به ارزش ۳۴۶ میلیون و ۷۴ هزار دلار به روش مسافری وارد کشور شده بود.

عبقری در پایان با اشاره به اینکه درسال جدید براساس رویه یک ششم شاهد تقسیم میزان تخصیص هستیم، گفت همین امر تا حدود زیادی باعث رقابت سلامت و عدم انحصار و تعادل قیمت شده است.

گفتنی است گمرک به تازگی آماری از ارزش ریالی واردات تجاری موبایل به کشور اعلام کرده بود. این رقم در مقایسه با سالیان گذشته بسیار کمتر بود و به نظر می‌رسد ممنوعیت واردات آیفون ۱۴ به کشور، در این زمینه بی تاثیر نباشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *