اخبار

اینتل با کمک هوش مصنوعی، شارژدهی باتری لپ‌تاپ‌ها را افزایش می‌دهد

اینتل برای رونمایی از پردازنده‌های نسل چهاردهم لپ‌تاپ خود موسوم به Meteor Lake آماده می‌شود و حالا اعلام کرده است که با هوش مصنوعی، مدیریت توان را در این پردازنده‌ها بهبود می‌دهد که نتیجه‌اش افزایش شارژدهی باتری لپ‌تاپ‌ها خواهد بود.

طبق گزارش PC World از کنفرانس Hot Chips 2023، پردازنده‌های نسل چهاردهم اینتل از سیستم مدیریت توان مبتنی بر هوش مصنوعی استفاده خواهند کرد و برای اولین‌بار شاهد چنین موضوعی خواهیم بود. این سیستم برای یادگرفتن نحوه تعامل کاربر با کامپیوتر، از یادگیری ماشینی استفاده می‌کند.

این سیستم با استفاده از اطلاعات به‌دست‌آمده از نحوه تعامل کاربر با سیستم، می‌تواند بهترین زمان‌ها برای سوئیچ‌کردن میان حالت‌های کم‌مصرف و پرقدرت پردازنده را شناسایی کند.

بهبود شارژدهی باتری لپ‌تاپ‌ها با هوش مصنوعی

اینتل هوش مصنوعی باتری

به گفته اینتل، این سیستم باعث افزایش 15 درصدی شارژدهی باتری لپ‌تاپ‌ها می‌شود. علاوه‌براین، اینتل مدعی شده است که این سیستم افزایش عملکرد لپ‌تاپ‌ها را در پی دارد و همچنین CPU سریع‌تر به ورودی‌های کاربر واکنش نشان می‌دهد.

به بیان دیگر، سیستم مبتنی بر هوش مصنوعی می‌تواند برای تغییر وضعیت‌ها تصمیم بگیرد که نتیجه‌اش کاهش مصرف انرژی است. این ویژگی با نام Dynamic Voltage یا Frequency Scaling شناخته می‌شود.

با توجه به اینکه هوش مصنوعی وارد حوزه‌های زیادی شده است، استفاده از این فناوری در نسل بعدی پردازنده‌های اینتل منطقی به‌نظر می‌رسد و همچنین باید منتظر حضور پررنگ‌تر آن در نسل‌های بعدی باشیم.

اینتل در ماه آینده میلادی از پردازنده Meteor Lake رونمایی می‌کند و همچنین باید منتظر معرفی نسل چهاردهم پردازنده‌های دسکتاپ اینتل موسوم به Raptor Lake Refresh باشیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *