اخبار

حلقه‌ هوشمند چیست و چه قابلیت‌هایی دارد؟

حلقه‌های هوشمند، ابزارهایی کوچک با کاربردهای بزرگ هستند که ممکن است آینده وسایل پوشیدنی را رقم بزنند.

تصور کنید که هر روز حلقه‌‌‌ای را دست کنید که فعالیت روزانه شما را ثبت کرده، درها را برایتان باز کند و حتی هزینه قهوه‌ی صبحگاهی‌تان را بپردازد. شاید این چیزها شبیه به فیلم‌های علمی تخیلی به نظر برسند؛ اما به لطف ظهور حلقه‌های هوشمند، این سناریو چندان هم دور از واقعیت نیست.

از ثبت فعالیت‌های روزانه گرفته تا انجام پرداخت‌ها، این گجت‌های پیشرفته با حسگرها، تراشه‌ها و تجهیزات ارتباطی مینیاتوری خود، جان تازه‌‌ای به دنیای پوشیدنی‌ها داده‌اند.

اگر در مورد چگونگی کارکرد این دستگاه‌های کوچک و قابلیت‌های آن‌ها کنجکاوید، در این مقاله ما را همراهی کنید.

یک کامپیوتر پوشیدنی کوچک روی انگشت شما

برخلاف ظاهر نسبتاً معمولی و غلط‌اندازشان؛ حلقه‌های هوشمند پر از فناوری‌های ظریف و به‌‌روز و شبیه به ساعت هوشمند هستند:

 • حسگرهایی چون حسگر اپتیکال ضربان قلب و شتاب‌سنج سه‌محوره، شاخص‌های سلامتی، حرکت، داده‌های محیطی و… را دنبال می‌کنند.
  • بلوتوث و NFC ارتباط بی‌سیم با تلفن‌های هوشمند، پایانه‌های پرداخت و دیگر دستگاه‌های سازگار را ممکن می‌کنند.
   • حافظه‌های یکپارچه‌ی امن، فضایی مطمئن برای ذخیره‌ داده‌های حساس از جمله مشخصات کارت اعتباری، اطلاعات ورود و آی‌دی‌های دیجیتال ارائه می‌دهند.
    • ریزتراشه‌هایی که داده‌های دریافتی از حسگرها را پردازش و قابلیت‌های حلقه را کنترل می‌کنند.
     • باتری‌های بسیار کوچک قابل شارژ که به لطف مصرف بهینه، تا بیش از یک هفته دوام می‌آورند.
تصویری از نمای داخلی حلقه ی هوشمند Token Ring
نمایی از قطعات سازنده‌ی Token Ring

این فناوری‌ها باعث شده‌اند تا یک حلقه‌ی معمولی، به یک مینی کامپیوتر توانا تبدیل شود. دستگاهی که به‌لطف اندازه‌ی کوچک خود، راهی نامحسوس برای دسترسی به اطلاعات و تجربیات جدید فراهم می‌کند.

قابلیت‌ها و کاربرد‌های کلیدی

درست مثل چاقوهای سوئیسی، حلقه‌های هوشمند هم همه‌کاره هستند؛ برخی از قابلیت‌ها عبارت‌اند از:

1. ردیابی سلامت و تناسب اندام

یک زن که هنگام پوشیدن حلقه ی هوشمند خوابیده
حلقه‌های هوشمند می‌توانند خواب شما را پایش کنند

حلقه‌های هوشمند قابلیت‌هایی فراتر از پایش فعالیت فیزیکی شخص دارند. وجود سنسور‌های متعدد، ردیابی اطلاعات حیاتی مانند ضربان قلب، الگوهای خواب و سطح استرس را ممکن می‌کنند. برند‌هایی مانند اورا (Oura) و رینگکان (Ringconn) در تجزیه تحلیل دقیق خواب تخصص دارند و اطلاعات ارزشمندی در مورد کیفیت خواب کاربر ارائه می‌دهند.

۲. پرداخت‌های بدون تماس

پرداخت غیر تماسی با حلقه ی هوشمند
پرداخت غیرتماسی با McLear Ring

به لطف وجود NFC، حلقه‌های هوشمند می‌توانند نقش کیف پول مجازی را برایمان ایفا کنند. حلقه‌هایی چون مک‌لر (McLear) به اکانت کارت اعتباری کاربر متصل می‌شوند و پرداخت‌های سریع و آسان را ممکن می‌کنند.

۳. اعلان‌ها و هشدارها

دیگر نیازی به چک کردن مداوم گوشی خود ندارید؛‌ حلقه‌های هوشمند اعلان‌های تماس، پیامک، ایمیل و… را به‌طور نامحسوس و از طریق ویبره و نشانه‌های دیداری خفیف به شما منتقل می‌کنند.

۴. ارتباطات هوشمند

یک مرد که به وسیله ی حلقه ی هوشمند و با لمس انگشت اشاره به گوش خود در حال مکالمه است
مکالمه با حلقه‌ی Origami ORII

حلقه‌های نوآورانه‌ای‌ چون Origami ORII، با استفاده از فناوری القای استخوانی (Bone Conduction)، قابلیت برقراری تماس و دریافت اعلان‌های‌ صوتی از طریق حلقه را ممکن کرده‌اند؛‌ کافی است انگشتی را که حلقه در آن قرار گرفته به گوش خود بچسبانید تا صدا با استفاده از لرزش به گوش شما منتقل شود.

۵. کنترل خانه‌ هوشمند

با وجود این حلقه‌ها، لازم نیست برای کنترل تک تک وسایل هوشمند خانه خود دست به تلفن همراه ببرید؛ می‌توانید لامپ‌ هوشمند، اسپیکر‌ و دیگر لوازم سازگار را تنها با لمس حلقه و یا حرکت انگشت خود کنترل کنید.

۶. کلید هوشمند و دسترسی دیجیتال

باز کردن قفل هوشمند با حلقه ی هوشمند Token Ring
باز کردن قفل‌ها با Token Ring

روزهای دست و پا زدن برای پیدا کردن کلیدها یا کارت‌های دسترسی در حال محو شدن است؛ چراکه حلقه‌های هوشمند وارد عمل شده‌اند. برخی حلقه‌ها مانند توکن رینگ (Token Ring) به‌عنوان یک کلید دیجیتال عمل کرده و دسترسی راحت به مکان‌های مختلف را فراهم می‌کنند؛ این نوع حلقه‌ها می‌توانند به واسطه‌ی جفت‌ شدن با سیستم‌های دسترسی دیجیتال، ضمن بالا بردن امنیت، نیاز به کلیدها یا کارت‌های فیزیکی را کاهش داده و یا در مواردی از بین ببرند. کاربران قادرند درها، دروازه‌ها و حتی وسایل نقلیه را با یک ضربه باز کرده و فرایند ورود را ساده کنند.

نکات مثبت این حلقه‌های جذاب

حلقه ی هوشمند در دست یک شخص
Oura Ring Horizon

این حلقه‌های نوظهور، مزایای منحصربه‌فردی دارند که آن‌ها را از دیگر همتایان پوشیدنی خود متمایز می‌کند:

 • ظرافت و نامحسوس بودن: برخلاف دیگر گجت‌های پوشیدنی حجیم‌تر، این حلقه‌ها با محدود کردن دایره‌ی کاربرد‌ها و در نتیجه اندازه‌ی فیزیکی خود، سعی در ترکیب مد و عملکرد دارند. ظاهر آن‌ها اغلب شبیه جواهرات معمولی است و راهی بی‌سروصدا برای ادغام فناوری در زندگی روزمره فراهم می‌کنند.
 • عمر باتری طولانی‌تر: به‌دلیل اندازه کوچک و کاربرد‌های اغلب خاصشان، حلقه‌های هوشمند عمدتاً عمر باتری طولانی‌تری نسبت به سایر گجت‌های پوشیدنی بزرگ‌تر دارند؛ بسیاری از مدل‌ها می‌توانند با یک بار شارژ تا یک هفته کار کنند.
 • تمرکز بر حریم خصوصی: دیگر گجت‌ها ممکن است اتفاقاً اطلاعات حساسی را در معرض نمایش قرار دهند؛ اما این حلقه‌ها به لطف نداشتن صفحه‌نمایش و بلندگو، در حفظ حریم خصوصی بسیار موفق هستند.
 • راحتی هنگام پوشیدن: به دلیل طراحی جمع‌وجور و سبک حلقه‌های مذکور، استفاده‌ی طولانی مدت از آن‌ها، به‌خصوص هنگام خواب، خسته‌کننده نیست.

نکات منفی:‌ آن روی سکه

با وجود نکات مثبت بسیار، پرداختن به محدودیت‌های این فناوری نیز ضروری است:

 • صفحه نمایش کوچک یا فقدان آن: با اینکه از این ویژگی به عنوان یکی از نکات مثبت یاد کردیم؛ ولی برخلاف همتایان پوشیدنی بزرگ‌تر خود، جا دادن صفحه‌نمایشی قابل استفاده روی این گجت‌های کوچک اگر غیر‌ممکن نباشد، آسان نیست؛ در نتیجه کاربران برای دستیابی به اطلاعات جامع‌‌تر و انجام تنظیمات، به استفاده از دستگاه‌های متصل به حلقه مجبور می‌شوند.
 • ظرفیت ذخیره‌سازی و پردازشی محدود: به دلیل تأکید بر کوچک شدن، حلقه‌های هوشمند دارای ظرفیت ذخیره سازی و پردازشی محدود هستند. آن‌ها برای ذخیره‌سازی داده‌ها و انجام وظایف پردازشی پیچیده‌تر، به دستگاه‌های متصل وابسته‌اند.
 • هزینه‌های بالا: جا دادن همه‌ی قابلیت‌های ذکرشده در یک حلقه‌ کوچک، کار راحت و ارزانی نیست. به علاوه، این حلقه‌ها عمر چندانی ندارند و مانند هر فناوری نوظهور دیگری، کاربران اولیه‌ی آن مجبور به پرداخت هزینه‌هایی گزاف می‌شوند؛ این موضوع احتمالاً تا زمان فراگیر شدن و تولید انبوه این گجت‌ها ادامه دارد.

حلقه‌های هوشمند موجود در بازار جهانی

با پیشرفت این فناوری و افزایش تقاضا، بازیگران زیادی وارد عرصه‌ی توسعه‌ی این پوشیدنی‌های جذاب شده‌اند؛ به طوری که گاهی انتخاب از بین گزینه‌های موجود آسان نیست. با این همه، اگر با خواندن این مقاله نسبت به خرید یکی از این تازه‌وارد‌های دنیای فناوری ترغیب شده‌اید؛ این‌ها از بهترین حلقه‌های هوشمندی هستند که می‌توانید همین الان یا در آینده‌ای نزدیک خریداری کنید.

ردیف

حلقه‌ی هوشمند

قیمت

وضعیت انتشار

قابلیت‌ها

۱

Oura Ring 3

۲۹۹ دلار

منتشرشده

پایش جامع سلامت و خواب، ضربان قلب، دما و اشباع اکسیژن خون، تمرکز روی آمادگی و بازیابی بدن.

۲

Movano Evie Ring

۲۶۹ دلار

منتشرنشده

(سپتامبر ۲۰۲۳)

تمرکز بر سلامت بانوان؛ پایش ضربان قلب، تناوب ضربان قلب (HRV)، تنفس، دما و اشباع اکسیژن خون.

۳

McLear RingPlay

حدود ۱۲۴ دلار

منتشرشده

(به‌جز در ایالات متحده)

حلقه‌ی پرداخت غیرتماسی که می‌تواند گوشی‌تان را باز کند و یا کارت ویزیت دیجیتالتان را به اشتراک بگذارد.

۴

Prevention Circul+

۲۹۹ دلار

منتشرشده

پایش نوار‌ قلب‌ (ECG)، فشار‌خون،‌ ضربان قلب، اشباع اکسیژن خون و‌ خواب. امکان اشتراک‌گذاری داده‌ها با‌ پزشکان.

۵

Circular Smart Ring

۳۰۰ دلار

منتشرشده

پایش ضربان قلب، دما، اشباع اکسیژن خون، فعالیت و خواب، امکان تعویض نوار/حلقه ظاهری.

۶

Happy Ring

مشخص نشده

منتشرنشده

استفاده از سنسور EDA برای ردیابی و تحلیل استرس و حالات روحی به‌صورت لحظه‌ای.

۷

ORII Smart Ring

۱۲۹ دلار

منتشرشده

پاسخگویی به تماس، فراخوانی دستیار هوشمند، رنگ‌های متنوع، عمر باتری یک ساعته.

۸

ArcX Smart Ring

۴۰ دلار

منتشرشده

کنترل موسیقی، پاسخ به تماس، تمرکز بر تناسب اندام با استاندارد IP66.

از بهترین حلقه‌های هوشمند بازار در سال ۲۰۲۳

آینده‌ حلقه‌های هوشمند

پتنت حلقه ی هوشمند اپل که در آن یک شخص درحال لمس حلقه است
یکی از پتنت‌های حلقه‌ هوشمند اپل که چند سال پیش ثبت شده است

با همه‌ی این تفاسیر، هنوز در آغاز راه کشف پتانسیل‌های این فناوری هستیم. همگام با پیشرفت فناوری، این حلقه‌ها می‌توانند شاخص‌های زیستی مانند قند‌خون را اندازه‌گیری و هویت‌های دیجیتال افراد را در خود ذخیره کنند و حتی شاید روزی در مقایسه با قیمت گوشی صرفه‌ی بیشتری داشته باشند.

غول‌های فناوری مانند سامسونگ نیز دست روی دست نگذاشته و مشغول توسعه‌ی حلقه هوشمند خود هستند؛ پیش‌بینی می‌شود گلکسی رینگ (Galaxy Ring) این شرکت در سال ۲۰۲۴ راهی بازار شود. به علاوه، تنها سامسونگ نیست که نمی‌خواهد از قافله عقب بماند؛ با توجه به پتنت‌های ثبت‌شده‌ی اپل، بعید نیست کوپرتینویی‌ها هم در خفا مشغول توسعه‌ی برداشت خود از این فناوری جوان باشند.

تلاش‌ شرکت‌های بزرگ و کوچک برای دست‌ داشتن در این فناوری منطقی است؛ مخصوصاً اگر پیش‌بینی تحلیلگران را مبنی بر اینکه تا سال ۲۰۲۸‌ حجم بازار جهانی حلقه‌های هوشمند به بیش از ۳۱ میلیارد دلار می‌رسد، جدی بگیریم.

هرچند هنوز در ابتدای راه هستیم، اما یک نکته مسلم است: در آینده‌‌ای نزدیک، حلقه‌های هوشمند رابطه‌ی ما با فناوری را برای همیشه متحول خواهند کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *