اخبار

اپل با اضافه‌ کردن مدل‌های هوش مصنوعی به آیفون، خودش را از رقبا متمایز می‌کند

اپل در حال استخدام متخصصان جدید است تا مدل‌های زبانی بزرگ هوش مصنوعی را مستقیماً وارد گوشی‌های هوشمند کند.

اپل در حال استخدام متخصصان جدید است تا هوش مصنوعی را جدی‌تر توسعه دهد و از این فناوری به‌صورت گسترده‌تر در آیفون و آیپد استفاده کند. رویکرد بزرگ‌ترین شرکت صنعت فناوری در قبال هوش مصنوعی همچنان محتاطانه است، درحالی‌که سایر بزرگان این حوزه رویکردی متفاوت دارند.

بر اساس گزارش فایننشال تایمز، اپل فراخوان استخدام برای «ده‌ها شغل» را در دفاترش در سراسر کالیفرنیا، سیاتل، پاریس و پکن شروع کرده است. این افراد پس از ورود به اپل، روی مدل‌های زبانی بزرگ (LLM) متمرکز خواهند شد. مدل زبانی بزرگ، نرم‌افزاری است که می‌تواند متن، عکس یا کد را در پاسخ به درخواست‌های متنی خلق کند.

بررسی‌های فایننشال تایمز نشان می‌دهد تمامی موقعیت‌های شغلی جدید اپل در بین ماه‌های آوریل (فروردین و اردیبهشت) و ژوئن (خرداد و تیر) ثبت شده‌اند. در توضیحات این موقعیت‌های شغلی آمده است: «کارمندان جدید روی پروژه‌های تحقیقاتی بلندمدت جاه‌طلبانه‌ای کار می‌کنند که آینده‌ی اپل و محصولات ما را تحت تأثیر قرار می‌دهد.»

چندین مورد از تیم‌های داخلی اپل نظیر گروه یادگیری ماشین و طراحی عصبی (MIND) در حال استخدام پژوهشگران و مهندسان جدیدی هستند. نیروهای جدید در حوزه‌های مختلفی کار می‌کنند، از تحقیقات بنیادین روی مدل‌های زبانی بزرگ در آزمایشگاه پاریس تا فشرده‌سازی مدل‌های زبانی فعلی برای اجرای بهینه روی دستگاه‌های موبایلی و نه سرورهای ابری.

اپل مشخصاً در تلاش است فناوری‌های هیجان‌انگیزی مثل مدل‌های زبانی بزرگ را برای دستگاه‌های موبایلی منتشر کند. این یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های فنی است که هنوز توسط رقبای اپل حل نشده و در صورتی که توسط اپل حل شود، آیفون مزیت مهمی نسبت‌به گوشی‌های رقیب خواهد داشت.

تیم کوک، مدیرعامل اپل، پنج‌شنبه‌ی گذشته در کنفرانس مالی جدید این شرکت گفت که هوش مصنوعی و یادگیری ماشین «فناوری‌هایی اصلی و اساسی هستند که در تقریباً تمامی محصولاتی که ما می‌سازیم حضور دارند.»

بودجه‌ی تحقیق‌و‌توسعه‌ی اپل در فصل اخیر ۳٫۱ میلیارد دلار بیشتر از سال گذشته بود و تیم کوک گفت بخش قابل‌توجهی از این بودجه‌ی اضافی به هوش مصنوعی ارتباط داشته است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *