اخبار

اپل ظاهراً روی توسعه قابلیت لب‌خوانی دستیار هوشمند Siri کار می‌کند

دستگاه‌های آینده اپل احتمالاً دارای قابلیت لب خوانی خواهد بود تا کاربران بتوانند بدون نیاز به میکروفون، دستیار هوشمند سیری (Siri) را فعال کنند.

توضیحات مربوط به پتنت جدیدی با نام «تشخیص کلمه کلیدی با استفاده از حسگر حرکت» فاش شده که توسط اپل به ثبت رسیده و در آن به ارائه جنبه‌های اضافی برای سیری مانند تشخیص حرکات دهان و سر اشاره شده است که می‌تواند دقت این دستیار هوشمند را بهبود بخشد.

در توضیحات پتنت اپل آمده است:

«[داده‌ها] از یک حسگر حرکت دریافت می‌شود، به‌عنوان مثال، ضبط حرکت کاربر در حالی که یک ورودی گفتاری را بیان می‌کند. سپس تعیین می‌شود که آیا بخشی از داده‌های حرکتی با داده‌های مرجع برای مجموعه‌ای از یک یا چند کلمه مطابقت دارد یا خیر.»

توسعه قابلیت لب خوانی برای سیری اپل

اپل در ادامه اشاره کرده که وجود این سیستم تشخیص حرکت باعث می‌شود تا دیگر نیاز به میکروفون‌هایی که دستگاه از آن برای گوش دادن دائمی به کاربران و شنیدن دستورات «Siri» یا «Hey, Siri» استفاده می‌کند، وجود نداشته باشد:

«شناسایی و پردازش [مستمر] داده‌های صوتی به قدرت و ظرفیت پردازش خود نیاز دارد، حتی زمانی که کاربر به‌طور فعالانه از کنترل صوتی استفاده نمی‌کند. هنگامی که کاربر صحبت می‌کند، دهان، صورت، سر و گردن او حرکت می‌کند و می‌لرزد. حسگرهای حرکتی مانند شتاب‌سنج و ژیروسکوپ می‌توانند این حرکات را تشخیص دهند، در حالی که نسبت به حسگرهای صوتی مانند میکروفون، انرژی نسبتاً کمتری مصرف می‌کنند.»

همانطور که اپل در پتنت خود توضیح داده، این فناوری از سنسور تشخیص حرکت استفاده می‌کند و دوربین چندان نقشی در آن ندارد. بنابراین علاوه بر آیفون، در ایرپاد و همچنین هدست واقعیت ترکیبی ویژن پرو احتمال استفاده از آن وجود دارد.

پتنت اپل به دو مخترع از جمله «مادهو چینتاکونتا»، مهندس سیری اعطا شده است. پروژه قبلی چینتاکونتا برای اپل پتنتی بود که به‌موجب آن Siri می‌توانست به‌طور خودکار قرارهای کاری و تماس‌های کاربران را مدیریت کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *