اخبار

چین محدودیت صادرات مواد حیاتی برای تولید تراشه‌ها را اجرایی کرد

حدود یک ماه قبل، در واکنش به تحریم‌های آمریکا، دولت چین اعلام کرد که محدودیت‌های مهمی را درزمینه صادرات گالیوم و ژرمانیوم در نظر گرفته است. این محدودیت‌ها حالا از روز سه‌شنبه همین هفته اجرایی شده و پیش‌بینی می‌شود که تأمین این دو ماده حیاتی در ساخت تراشه در ماه‌های پیش رو با مشکل مواجه شود.

به گزارش رویترز، چین به‌عنوان بزرگ‌ترین تأمین‌کننده این دو فلز مهم که در تولید نیمه‌رساناها استفاده می‌شوند، از روز سه‌شنبه محدودیت‌هایی را اجرایی کرده است که چالش‌هایی را به‌وجود خواهد آورد. به موجب این محدودیت‌ها، صادرکنندگان گالیوم و ژرمانیوم باید برای فروش مواد به شرکت‌های خارجی که قصد ساخت محصولاتی با کاربردهای مشترک نظامی و غیرنظامی را دارند، از پکن مجوز بگیرند.

چهار تاجر گالیوم و ژرمانیوم به این خبرگزاری اعلام کرده‌اند که درحال آماده‌سازی مدارک لازم برای ثبت درخواست مجوز هستند. بااین‌حال، ظاهراً حدود دو ماه طول می‌کشد تا چنین مجوزهایی صادر شوند. افزون‌براین، مشخص نیست که چه مجوزهایی قابلیت صادرشدن دارند و آیا از نظر تعداد صدور مجوزها محدودیتی وجود دارد یا خیر.

تراشه چین

با محدودیت‌های چین، آینده بازار چه می‌شود؟

بااین‌حساب، چرخه تأمین این دو ماده حیاتی باید به سراغ انبارهای خارج از چین برود تا تکلیف مجوزهای جدید مشخص شود. انتظار می‌رود که این انبارها تا دو الی سه ماه قادر به تأمین نیاز بازار باشند.

این محدودیت‌ها احتمالاً به افزایش مازاد موجودی این مواد در چین منجر خواهد شد و از طرف دیگر، قیمت این مواد را در بازارهای جهانی افزایش خواهد داد. قیمت شمش گالیوم هفته گذشته با رشد 43 درصدی، به 370 دلار به‌ازای هر کیلوگرم رسید، درحالی‌که در پایان ماه ژوئن 258 دلار بود. قیمت شمش ژرمانیوم هم با رشد 9 درصدی، به 1473 دلار به‌ازای هر کیلوگرم افزایش یافت. این ماده حدود یک ماه پیش 1350 دلار بود.

تحلیلگران پیش‌بینی می‌کنند که قیمت‌ها در ماه‌های آینده همچنان روند افزایشی داشته باشند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *