اخبار

ایلان ماسک: xAI برای توسعه هوش جامع مصنوعی خود با توییتر و تسلا همکاری می‌کند

ایلان ماسک چند روز پیش در خبری اعلام کرد که شرکت هوش مصنوعی جدیدی به‌ نام xAI را تأسیس کرده است. این شرکت در مسیر تلاش برای کشف حقیقت و حل مسائل مهم علمی، با توییتر و تسلا همکاری خواهد کرد تا از منابع موجود در این شرکت‌ها برای توسعه هرچه بهتر فناوری‌های خود استفاده کند.

ایلان ماسک به‌تازگی در یک جلسه صوتی در توییتر اسپیس اعلام کرد که xAI برای توسعه هوش جامع مصنوعی خود از داده‌های موجود در توییتر و تسلا استفاده خواهد کرد و همچنین از منابع نرم‌افزاری تسلا بهره خواهد گرفت.

ماسک مدعی است که همه شرکت‌های هوش مصنوعی به‌صورت غیرقانونی درحال آموزش مدل‌های خود با داده‌های این شبکه‌های اجتماعی بوده‌اند. او گفت دلیل اعمال محدودیت‌های اخیر در این پلتفرم نیز همین مسئله بوده است؛ چون این شرکت‌ها به‌طرزی دیوانه‌وار مشغول استخراج تمامی توییت‌ها بودند و همین کار فشار زیادی را به این پلتفرم وارد کرده بود. درنتیجه نمایش توییت‌ها محدود شد.

 

xAI از توییت‌های عمومی برای ساخت هوش مصنوعی استفاده می‌کند

مالک توییتر اعلام کرد که آن‌ها هم برای توسعه هوش مصنوعی در xAI از توییت‌های عمومی استفاده خواهند کرد. البته او تأکید کرد که به سراغ توییت‌های خصوصی نخواهد رفت و صرفاً مثل سایر رقبا از این اطلاعات بهره می‌گیرد.

ماسک گفت محتواهای متنی، تصویری و ویدیویی توییتر برای آموزش مدل‌های هوش مصنوعی بسیار مناسب‌ هستند، اما هوش مصنوعی به محتواهایی فراتر از محتواهای تولیدشده توسط انسان‌ها هم نیاز دارد. احتمالاً منظور او چیزی شبیه به هوش مصنوعی Alpha Zero از شرکت دیپ‌مایند است که با بازی‌کردن مقابل خودش در بازی‌هایی مثل شطرنج، گو و شوگی مهارت بالایی پیدا کرده است.

ایلان ماسک در این جلسه صوتی اعلام کرد که xAI از منابع نرم‌افزاری تسلا هم استفاده خواهد کرد و حتی از سخت‌افزارهای اختصاصی این شرکت حرف زد. با توجه به اینکه تسلا از قبل درزمینه اتومبیل‌های خودران و حتی ربات انسان‌نمای آپتیموس در حوزه هوش مصنوعی سابقه داشته است، استفاده از تجربیات این شرکت می‌تواند به نفع xAI باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *