اخبار

مدیرعامل AMD: هوش مصنوعی بر صنعت طراحی تراشه تسلط پیدا خواهد کرد

«لیزا سو»، مدیرعامل شرکت AMD، در مصاحبه جدیدی ادعا کرده است که درنهایت ابزارهای مجهز به هوش مصنوعی بر صنعت طراحی تراشه غالب خواهند شد؛ زیرا پیچیدگی پردازنده‌های مدرن به‌صورت تصاعدی درحال افزایش است.

سو در کنفرانس جهانی هوش مصنو‌عی (WAIC) سال 2023 که در شانگهای برگزار شد، گفت که هوش مصنوعی بر بخش‌های خاصی از طراحی تراشه تسلط پیدا خواهد کرد. به گزارش دیجی‌تایمز، او همچنین تأکید داشت که برای ایجاد امکانات بهتر در زمینه طراحی سخت‌افزار باید همکاری‌های بین‌رشته‌ای زیادی انجام شود.

AMD هم‌اکنون نیز از هوش مصنو‌عی در طراحی، آزمایش و تأیید نیمه‌هادی‌ها استفاده می‌کند. غول طراحی تراشه آمریکایی که ماه گذشته از تراشه هو‌ش مصنوعی رقیب انویدیا یعنی MI300X با 192 گیگابایت حافظه رونمایی کرد، همچنین قصد دارد از هوش مصنوعی مولد به‌طورگسترده‌تری در برنامه‌های آینده خود استفاده کند.

تاثیر هوش مصنوعی بر صنعت تراشه

پیش از این نیز «جنسن هوانگ»، مدیرعامل انویدیا، شرکتی که به‌لطف هوش مصنوعی به جمع شرکت‌های تریلیون دلاری پیوسته است و «مارک پیپرمستر»، مدیر ارشد فناوری AMD نیز به این موضوع اشاره کرده بودند که هوش مصنوعی به‌خوبی می‌تواند در توسعه تراشه مورد استفاده قرار بگیرد.

پیپرمستر در گذشته به Tom’s Hardware گفته بود:

«هم‌اکنون در AMD از هوش مصنوعی در طراحی تراشه و به‌ویژه مرحله «مکان و مسیر» استفاده می‌شود، جایی‌که بلوک‌های فرعی تراشه قرار می‌گیرند و برای عملکرد بهتر و مصرف انرژی کمتر بهینه می‌شوند.»

از هوش مصنو‌عی همچنین در بخش تحقیق‌وتوسعه به کار گرفته می‌شود تا زمان موردنیاز برای شناسایی باگ‌ها در طول فرآیند توسعه تراشه کاهش پیدا کند. علاوه‌براین، هو‌ش مصنوعی به تولید الگوهای آزمایشی نیز کمک می‌کند.

شرکت‌های تراشه‌سازی تلاش کرده‌اند تا از هوش مصنو‌عی در زمینه نرم‌افزار نیز استفاده کنند. به‌عنوان مثال، انویدیا ماه گذشته از هوش ‌مصنوعی Neuralangelo برای خلق مدل‌های سه‌بعدی از ویدیوهای دوبعدی رونمایی کرد. مدل هو‌ش مصنوعی جدید انویدیا ظاهراً حتی از روی ویدیوهایی که با موبایل ضبط شده باشند هم قادر به ساخت اشیای سه‌بعدی است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *