اخبار

اتحادیه جهانی مخابرات: فعالیت استارلینک در ایران نیازمند مجوز است

اتحادیه جهانی مخابرات (ITU) در گزارش روز گذشته خود از مصوبات آخرین جلسه Radio Regulations Board (RRB) اعلام کرد ارائه خدمات از سوی استارلینک در مرز‌های جمهوری اسلامی ایران به دلیل عدم رعایت قوانین سرزمینی، غیرمجاز است.

RRB ضمن تشکر از ایران برای ارائه اطلاعات و ارزیابی‌های تکمیلی و تایید آنها، از عدم پاسخگویی کشور نروژ (به عنوان کشور مرجع ماهواره‌های استارلینک) ابراز تأسف کرده و یک‌بار دیگر و به طور رسمی مقامات آن کشور را ملزم به همکاری در این رابطه کرد.

وزارت ارتباطات نه‌تنها اینترنت ماهواره‌ای، بلکه فعالیت پیام‌رسان‌های خارجی در ایران را نیز منوط به کسب مجوز و پیروی از قواعد ایران می‌داند. با اینحال در مهرماه سال گذشته و همزمان با اعمال محدودیت‌های اینترنتی، گزارش‌ها نشان داد که عده‌ای به قاچاق تجهیزات استارلینک روی آوردند.

مصوبه اخیر اتحادیه بین المللی مخابرات زمینه را برای فعالیت قانونی استارلینک در ایران فراهم خواهد کرد. پیش‌تر اعلام شده بود ایران با فعالیت منظومه‌های ماهواره‌ای با شرط پذیرفتن قوانین ایران، موافقت می‌کند. ناگفته نماند صحبت‌هایی درباره ایجاد منظومه ماهواره‌ای بومی نیز مطرح شده‌است که البته از سوی نهادهای دولتی، پروژه درازمدتی عنوان شده که دست‌کم تا ده سال آینده، خبری از نخواهد بود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *