اخبار

کامپیوتر کوانتومی گوگل حالا 47 سال سریع‌تر از قوی‌ترین ابرکامپیوتر دنیاست

drf

حرکت به‌سمت کامپیوترهای کوانتومی با تمام توان ادامه دارد. محققان گوگل به‌تازگی اعلام کرده‌اند که گامی مهم را در‌زمینه توسعه این دستگاه‌ها برداشته‌اند و حالا کامپیوتر کوانتومی جدیدشان می‌تواند کاری را که پردازشش توسط قدرتمندترین ابرکامپیوتر دنیا 47 سال طول می‌کشد، در عرض چند ثانیه انجام دهد.

نتیجه این بود که ابرکامپیوتر فرانتیر به‌عنوان قوی‌ترین کامپیوتر موجود در دنیا، به حدود 47 سال زمان نیاز داشت تا به نتایجی دست پیدا کند که کامپیوتر کوانتومی Sycamore در عرض چند ثانیه به آن‌ها دست می‌یافت.

پردازنده Sycamore گوگل

گوگل بر برتری کوانتومی کامپیوتر خود تأکید می‌کند

گروهی از پژوهشگران گوگل در سال 2019 نیز آزمایش مشابهی را با کامپیوتری با 53 کیوبیت انجام دادند و مدعی دستیابی به «برتری کوانتومی» شدند. برتری کوانتومی می‌گوید کامپیوترهای کوانتومی واقعاً می‌توانند پردازش‌ها را در سطح و سرعتی فراتر از کامپیوترهای کلاسیک انجام دهند.

این آزمایش جدید همچنین به ما نشان می‌دهد که نویز کوانتومی چگونه می‌تواند روی پردازش‌ها اثر بگذارد و حتی در برخی موارد به فازها یا حالت‌های جدیدی در سیستم‌های کوانتومی منجر شود. رفع مشکل نویز در این کامپیوترها همواره یکی از چالش‌های ساخت سیستم‌های کوانتومی بوده و روش‌های مختلفی برای رفع این ایراد پیشنهاد شده است.

کامپیوترهای کوانتومی به‌جای بیت‌های معمولی که صفر و یک هستند، از کیوبیت‌ها استفاده می‌کنند که می‌توانند علاوه بر صفر یا یک، به‌صورت هم‌زمان در حالت صفر و یک قرار بگیرند. بااین‌حال، ذخیره‌سازی دقیق حالت کیوبیت‌ها کار دشواری است و نویزها در آن اختلال ایجاد می‌کنند.

نتایج یافته‌های محققان گوگل به‌صورت مقاله‌ای در وب‌سایت arXiv منتشر شده، اما هنوز به همتاداوری نرسیده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *