اخبار

وزارت ارتباطات: مشکل اختلال کاربران ایرانی با گوگل به‌دلیل اقدام غیرحرفه‌ای خود گوگل است

شرکت ارتباطات زیرساخت با انتشار اطلاعیه‌ای، مدعی شد که به‌دلیل محدودیت‌های رو‌به‌گسترش گوگل برای کاربران ایرانی، استفاده از سرویس جستجوی گوگل با اختلال روبه‌رو شده است.

در اطلاعیه شرکت ارتباطات زیرساخت (زیرمجموعه وزارت ارتباطات) آمده: «در چند روز گذشته، گوگل در اقدامی غیرحرفه‌ای، نسبت به ایجاد اختلال در استفاده از سرویس جستجوی خود (Google.com) برای کاربران ایرانی اقدام کرده است. بررسی‌ها نشان می‌دهد این محدودیت‌ها به‌صورت تدریجی درحال گسترش است. متخصصین شرکت زیرساخت در تلاش برای خنثی‌کردن این محدودیت جدید هستند.»

بررسی رادار آروان نشان می‌دهد اختلال گوگل از ابتدای هفته گذشته آغاز شده است. روز پنج‌شنبه، 8 تیرماه نیز این اختلال به اوج خود رسید. بااین‌حال اکنون وزارت ارتباطات مدعی‌ است که مشکل اختلال در گوگل از سوی خود این شرکت برای کاربران ایرانی ایجاد شده. زیرساخت توضیحی درباره بقیه سرویس‌هایی که دارای اختلال هستند، نداده است.

مستند فنی که در این اطلاعیه منتشر شده، تصویر فوق از سایت check-host.net است که محدودیت گوگل را برای ایران نشان می‌دهد. البته در لحظه انتشار این خبر و با تست وضعیت گوگل برای ایران روی همین سرویس، مشکلی دیده نمی‌شود.

اگر آدرس وب‌سایت‌های فیلتر‌شده در ایران همچون توییتر و فیسبوک را نیز در سایت یادشده بررسی کنید، دقیقاً با همین پیغام در تصویر منتشرشده از سوی شرکت ارتباطات زیرساخت روبه‌رو خواهید شد.

این موضوع درحالی مطرح می‌شود که کارشناسان فنی باور دارند حجم اختلال‌های موجود در اینترنت فراتر از مشکلات سرویس‌های گوگل است. کارشناسان تأکید دارند اختلال روی TLS و DNS و برخی سرویس‌های زیرساختی نیز به‌شدت مشاهده می‌شود.

گفتنی است رئیس‌جمهور هفته گذشته و در جریان جلسه شورای‌عالی فضای مجازی، دستور داد تا کارگروهی متشکل از مرکز ملی فضای مجازی و وزارت ارتباطات تشکیل شده تا علت کندی اینترنت بررسی و نتیجه آن اعلام شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *