اخبار

مایکروسافت درحال توسعه تراشه اختصاصی هوش مصنوعی برای رقابت با AWS آمازون است

اسناد جدیدی از دادگاه مایکروسافت و کمیسیون تجارت فدرال آمریکا (FTC) منتشر شده است که نشان می‌دهد غول ردموندی دنیای فناوری درحال سرمایه‌گذاری روی توسعه تراشه‌های هوش مصنوعی است. این اقدام برای رشد بلندمدت مایکروسافت آغاز شده و به آن‌ها کمک می‌کند تا درزمینه خدمات ابری، فاصله خود را با واحد سرویس‌های وب آمازون (AWS) کمتر کنند.

به‌ گزارش اینسایدر، در بخشی از دادگاه FTC علیه معامله خرید اکتیویژن بلیزارد توسط مایکروسافت، اسنادی مربوط به جلسه هیئت مدیران این شرکت در سال 2022 منتشر شده است که می‌گوید مالک بینگ چت درحال کار روی تراشه‌هایی اختصاصی برای پیشبرد پروژه‌های هوش مصنوعی و ابری خود است.

مایکروسافت توسعه تراشه‌ها را به‌عنوان اقدامی در نظر گرفته که این شرکت را به هدف اصلی‌اش نزدیک‌تر می‌کند. این غول دنیای فناوری انتظار دارد که این کسب‌وکار جدید تا سال 2030 درآمدی معادل 10 میلیارد دلار را برای آن‌ها فراهم کند.

مایکروسافت از 2019 درحال توسعه تراشه هوش مصنوعی بوده است

خبرگزاری اینفورمیشن قبلاً در ماه آوریل گفته بود که مایکروسافت از سال 2019 درحال توسعه یک تراشه هوش مصنوعی اختصاصی به‌ نام Athena بوده است. این شرکت امید دارد که تراشه آن‌ها از رقبا قوی‌تر باشد و بتواند پروژه‌های هوش مصنوعی این شرکت را جلو بیندازد.

توسعه تراشه بخشی از تلاش مایکروسافت برای رشد کسب‌وکار هوش مصنوعی این شرکت در سه سال آینده است. مایکروسافت انتظار دارد که در این سه سال درآمد خود را از بخش هوش مصنوعی و داده به 26 میلیارد دلار برساند. مدیرعامل این شرکت هم قبلاً گفته بود که هدف آن‌ها این است که تا سال 2030 مجموع درآمد سالانه خود را به 500 میلیارد دلار افزایش دهند. درآمد مایکروسافت در سال 2022 حدود 200 میلیارد دلار بود.

براساس گزارش هیئت‌مدیره، مایکروسافت تا ماه ژوئن 2022 حدود 16 درصد از بازار سرورهای ابری دنیا را در اختیار داشته است، درحالی‌که آمازون 38 و گوگل تنها 8 درصد از سهم این بازار را در دست داشته‌اند. نادلا در همان جلسه در‌این‌باره گفته بود: «اولویت ما حفظ رشدی فراتر از نرخ رشد بازار است تا بتوانیم برتری خود را نسبت به گوگل افزایش دهیم و فاصله‌مان را با AWS کم کنیم.»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *