اخبار

دولت در لایحه هفتم توسعه به‌دنبال راه‌اندازی سامانه رصد پایش و سنجش شاخص‌های فرهنگی و سبک زندگی مردم است

دولت در ماده ۷۵ لایحه هفتم توسعه، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را مکلف کرده تا سامانه رصد پایش و سنجش مستمر شاخص‌های فرهنگ عمومی و سبک زندگی مردم را راه‌اندازی کند؛ موضوعی که به باور برخی از کارشناسان، به‌معنای دخالت بیشتر در سبک زندگی مردم است.

رئیس‌جمهور ۲۸ خردادماه سال جاری، نسخه نهایی لایحه هفتم توسعه را تقدیم مجلس کرد تا نمایندگان مجلس پس از بررسی نسبت به تصویب بندهای این لایحه اقدام کنند.

در این لایحه که به موضوعات اقتصاد دیجیتال، فرهنگ، امنیت و سایر مسائل مهم دیگر پرداخته شده، بندی درج شده که به باور برخی به‌معنای دخالت در زندگی شخصی مردم است.

بند ۷۵ این لایحه به اعتلای فرهنگ عمومی در جهت تحکیم سبک زندگی اسلامی-ایرانی، تقویت همبستگی و اعتمادبه‌نفس، ارتقای هویت ملی و روحیه مقاومت کار و تلاش در جامعه اشاره شده. در همین راستا، وظیفه راه‌اندازی سامانه رصد پایش و سنجش مستمر شاخص‌های فرهنگ عمومی و سبک زندگی مردم به وزارت ارشاد محول شده است؛ وظیفه‌ای که بایستی با هماهنگی مرکز آمار ایران انجام شود تا داده‌های آماری موردنیاز به‌طور دقیق و آنلاین جمع‌آوری گردد.

دستگاه‌های اجرایی و دارندگان پایگاه‌های داده موضوع این بند نیز مکلف شده‌اند نسبت به ارائه مستمر و جامع داده‌ها به این سامانه به‌صورت برخط اقدام کنند.

همچنین به‌منظور تقویت نقش نظارتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حوزه فرهنگ، هنر و رسانه، اجازه داده می‌شود وزارت مذکور در چهارچوب آیین‌نامه‌ای که ظرف مدت سه ماه از ابلاغ این برنامه به تصویب هیئت وزیران خواهد رسید، درصورت احراز تخلفات، نسبت به محرومیت تعلیق یا لغو مجوز متخلفین اقدام کند.

لازم به ذکر است این لایحه تا زمانی که توسط نمایندگان مجلس تصویب و به تأیید شورای نگهبان نرسد، الزام اجرایی ندارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *