اخبار

TSMC تولید آزمایشی تراشه‌های 2 نانومتری را به‌زودی آغاز می‌کند

TSMC درحال آماده‌شدن برای تولید آزمایشی تراشه‌های 2 نانومتری است که این امر یک گام بزرگ روبه‌جلو برای صنعت نیمه‌هادی محسوب می‌شود؛ زیرا تراشه‌هایی قدرتمندتر و کارآمدتر را در دسترس تولیدکنندگان قرار می‌دهد.

صنعت نیمه‌هادی و شرکت‌های آن به‌سرعت درحال پیشرفت است و تراشه‌ها قدرتمندتر، کوچک‌تر و کارآمدتر می‌شوند. به عنوان مثال، آیفون 14 پرو مکس از یک تراشه 4 نانومتری بهره می‌برد و درحالی‌که تراشه‌های 3 نانومتری هنوز عرضه نشده‌اند، TSMC به‌تازگی اعلام کرده که درحال آماده‌شدن برای تولید آزمایشی تراشه‌های 2 نانومتری است.

براساس گزارش‌های موجود، این شرکت 1000 نیروی تحقیق‌وتوسعه را برای کار در کارخانه جدید خود در تایوان اعزام کرده است. این کارخانه هنوز درحال ساخت است، اما به‌زودی به یک کارخانه تولید نیمه‌هادی پیشرفته تبدیل خواهد شد. TSMC قصد دارد تولید انبوه چیپ‌های 2 نانومتری خود را از سال 2025 در این کارخانه آغاز کند.

پیشرفت‌های تراشه‌های 2 نانومتری

انتظار می‌رود فناوری 2 نانو‌متری TSMC از نظر سرعت و مصرف انرژی به‌طور قابل‌توجهی از تراشه‌های 3 نانومتری قبلی خود بهتر عمل کند. به‌طور خاص، تراشه‌های 2 نانومتری 10 تا 15 درصد سریع‌تر از همتایان 3 نانو‌متری خود خواهند بود، درحالی‌که از ولتاژ برق یکسانی استفاده می‌کنند.

علاوه‌براین، زمانی که با سرعت مشابهی کار می‌کنند، 25 تا 30 درصد انرژی کمتری نسبت به تراشه‌های 3 نانومتری مصرف خواهند کرد. با وجود این پیشرفت‌ها، انتظار می‌رود عملکرد دستگاه‌هایی که از این تراشه‌ها استفاده می‌کنند، افزایش پیدا کند و در عین مصرف کمتر انرژی، سرعت پردازش سریع‌تری داشته باشند.

TSMS برای بسیاری از غول‌های فناوری ازجمله اپل و انویدیا تراشه تولید می‌کند. بنابراین فناوری 2 نانومتری می‌تواند منجر به تولید گوشی‌ها، رایانه‌ها، کارت‌های گرافیک و کنسول‌های بازی قدرتمندتری شود. اندازه کوچک‌تر و مصرف انرژی کمتر این تراشه‌های 2 نانومتری نیز می‌تواند بر مشکل گرمای بیش‌ازحد دستگاه‌ها غلبه کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *