اخبار

چینی‌ها اسرار تجاری تراشه‌ساز بزرگ آمریکایی را دزیدند

شرکت آمریکایی اپلاید متریالز با طرح شکایت در دادگاه می‌گوید شرکتی چینی ۱۷ نفر از مهندسان ارشدش را استخدام و به اطلاعات محرمانه دسترسی پیدا کرده است.

اپلاید متریالز (Applied Materials)، یکی از شرکت‌های باسابقه‌ صنعت تراشه، از متسون (Mattson) شکایت و این شرکت چینی را به «سرقت سیستماتیک اسرار تجاری محرمانه» در یک بازه‌ی زمانی ۱۴ ماهه متهم کرده است.

اپلاید متریالز می‌گوید متسون که در سال ۲۰۱۶ یکی از مراکز سرمایه‌گذاری در پکن را ازآنِ خود کند، در پویشی سازمان‌دهی‌شده ۱۷ نفر از مهندسان ارشد شرکت آمریکایی را استخدام کرده است تا اطلاعات محرمانه را از آن‌ها دریافت کند.

فردی به‌نمایندگی از اپلاید می‌گوید این شرکت به‌شدت از دارایی‌های معنوی‌اش دربرابر سرقت یا استفاده‌ی غیرقانونی، حفاظت می‌کند.

براساس گزارش تامز هاردور، مهندسان مذکور به اطلاعات طبقه‌بندی‌شده نظیر فناوری‌های تولیدی کارخانه و نقشه‌ی راه شرکت اپلاید دسترسی داشته‌اند.

پرونده در سال ۲۰۲۲ باز شده است و ظاهراً آخرین فرد خارج‌شده از اپلاید مدرک قطعی جاسوسی صنعتی را ارائه کرده است. اپلاید می‌گوید سرقت اسرار تجاری باعث می‌شود متسون در توسعه‌ی تکنولوژیک پیشرفت زیادی تجربه کند.

متسون در پاسخ به ادعاهای اپلاید گفته که مرتکب هیچ اشتباهی نشده است. این شرکت می‌گوید ادعاها بی‌اساس‌اند و در‌نهایت دادگاه آن‌ها را رد می‌کند.

یکی از مهندسان اعلام کرده است که برخی از اسناد را از ایمیل شرکتی به حساب شخصی‌اش منتقل کرده؛ اما هدفش از این کار نگه‌داری دستاوردهایش بوده است. او می‌گوید پس از پیوستن به متسون هیچ‌یک از اطلاعات محرمانه‌ی اپلاید را فاش نکرده است.

اپلاید می‌گوید اکثر مهندسانی که به متسون پیوسته‌اند، دستگاه‌های شرکتی‌ خود را پاک‌سازی کرده‌اند و درباره‌ی محل کار جدیدشان صادق نبوده‌اند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *