اخبار

وعده رئیس سازمان فناوری اطلاعات: اپراتورهای خدمات امنیت سایبری به‌زودی در کشور راه‌اندازی می‌شوند

رئیس سازمان فناوری اطلاعات وعده داد اپراتورهای خدمات امنیتی در کشور راه‌اندازی خواهند شد.

به گزارش دیجیاتو و به نقل از مهر، «محمد خوانساری» امروز در نخستین همایش ملی مدیران فناوری اطلاعات امنیت فضای مجازی درخصوص یکپارچگی خدمات امنیت در سطوح مختلف خدمات امنیتی در کشور گفت: «تصمیم داریم تا در سطح کشور اپراتورهای خدمات امنیتی ایجاد کنیم تا با تدابیر انجام‌شده، خدمات را به‌صورت یکپارچه از هر دستگاه داشته باشیم.»

وی درخصوص آمار پنجره خدمات دولت هوشمند نیز اعلام درحال‌حاضر پنجره خدمات دولت هوشمند 17 میلیون کاربر ثبت‌شده دارد و بیش از سه هزار خدمت در این پنجره خدمات دولت هوشمند در نظر گرفته شده است.

اما این اپراتورهای خدمات امنیتی قرار است چه خدماتی ارائه کنند؟ برای آشنایی بهتر با آن‌ها بایستی مصاحبه «امیر محمدزاده لاجوردی» با مهر در اواخر سال 1400 را مرور کنیم. او که در آن زمان عضو هیئت‌مدیره شرکت ارتباطات زیرساخت بود، به راه‌اندازی اپراتورهای خدمات امنیتی اشاره کرد و گفت:

«این اپراتورها همان بخش خصوصی هستند که به‌صورت نظام‌مند خدمات حوزه امنیت را برای تأمین نیازهای مردم ارائه می‌دهند. این اپراتورها می‌توانند خدمات امنیتی را در مقیاس ملی ارائه دهند. در نگاه کلان‌تر هم اپراتور خدمات امنیت می‌تواند در زمان رخداد سایبری، به سازمان‌ها سرویس دهد و رخدادهای امنیتی را پیشگیری یا پیگیری کند.»

ایران طی سالیان اخیر وضعیت چندان مطلوبی در حوزه امنیت سایبری نداشته است. به گزارش سرف‌شارک، ایران طی سال 2022 در بحث امنیت الکترونیکی با 20 پله نزول، در جایگاه 113 از میان 117 کشور جهان قرار گرفته. در این گزارش دو پارامتر امنیت سایبری و مقررات حفاظت از داده نیز مورد بررسی قرار گرفته که ایران از نظر امنیت سایبری رتبه 110 را کسب کرده است.

همچنین طی یک سال و نیم گذشته شاهد حملات سایبری متعددی به زیرساخت‌های کشور بودیم. اواخر اسفندماه «ابوالحسن فیروزآبادی»، دبیر سابق شورای‌عالی فضای مجازی، اعلام کرد که طی ماه‌های اخیر شدیدترین حملات سایبری به ایران را تجربه‌کردیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *