اخبار

اینتل با Tunnel Falls رسماً وارد بازار پردازنده‌های کوانتومی شد

شرکت اینتل کارهای زیادی انجام می‌دهد، اما مهم‌ترین فعالیت آن درزمینه تولید و فروش پردازنده‌هاست. این شرکت حالا به سراغ عرضه پردازنده‌ای کوانتومی به‌ نام Tunnel Falls رفته است. این محصول 12 کیوبیت خواهد داشت و در اختیار آزمایشگاه‌های تحقیقاتی قرار خواهد گرفت.

نام این پردازنده از آبشاری در نزدیکی مرکز اینتل در اورگان آمریکا گرفته شده است؛ جایی که تیم تحقیقات کوانتوم این شرکت عمده فعالیت‌های خود را انجام می‌دهند. اگرچه اینتل نسبت به رقبا در این حوزه عقب مانده است، اما آن‌ها باور دارند که با تمرکز بر فعالیت در حوزه سخت‌افزار که در آن ماهر هستند، می‌توانند شانس پیشرفت سریع خود را افزایش دهند.

کیوبیت‌ها براساس نقطه‌های کوانتومی ساخته می‌شوند؛ ساختارهایی که کوچک‌تر از طول‌موج یک الکترون در یک ماده هستند. از نقطه‌های کوانتومی می‌توان برای به دام انداختن الکترون‌ها استفاده کرد و بعد می‌توانید از مشخصات آن الکترون‌ها برای ذخیره‌سازی اطلاعات کوانتومی استفاده کنید.

اینتل تمرکز خود را روی توسعه سخت‌افزارهای کوانتومی گذاشته است

اینتل می‌گوید روش‌های مختلفی برای رمزگذاری یک کیوبیت در یک نقطه کوانتومی وجود دارد. اینجا یکی از تفاوت‌های مهم رویکرد این شرکت با رقبا مشخص می‌شود؛ در شرایطی که بقیه عمدتاً تمرکز خود را روی توسعه نرم‌افزار گذاشته‌اند، اینتل به بهبود سخت‌افزار در این حوزه چشم دوخته است.

این شرکت می‌خواهد با ارسال پردازنده‌های «تونل فالز» به چند دانشگاه ازجمله دانشگاه مریلند، روچستر، ویسکانسن و آزمایشگاه ملی سندیا، راحت‌تر منبع خطاهای تراشه کوانتومی خود را پیدا کند و سریع‌تر متوجه شود که کدام شکل از کیوبیت‌ها می‌توانند بهترین عملکرد را داشته باشند.

محققان برای استفاده از این پردازنده باید آن را به یک PCB وصل کنند و دستگاه‌ها را در دمای صفر مطلق قرار دهند. اینتل اطمینان دارد که می‌تواند تا سال 2027 تعداد کیوبیت‌های پردازنده‌های کوانتومی خود را به هزاران عدد برساند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *