اخبار

۷ ویژگی برتر به‌روزرسانی ماه می ویندوز ۱۱ (Moment 3)

در این مقاله بهترین به‌روزرسانی‌هایی را که در آخرین آپدیت ارائه‌شده برای ویندوز ۱۱ وجود دارد، بررسی خواهیم کرد.

آپدیت جدید ویندوز ۱۱ که به آرامی در حال انتشار است، تغییرات مهم زیادی را به‌عنوان یک آپدیت بزرگ شامل نمی‌شود اما چندین ویژگی جالب برای تجربه کاربران با این سیستم‌عامل محبوب دارد. بنابراین بدون نیاز به نصب مجدد ویندوز و تنها با دانلود از طریق منوی به‌روزرسانی ویندوز، قابلیت نصب شدن را دارد.

به عنوان مثال در این به‌روزرسانی، سیستم نوار وظیفه یا Taskbar با نشان دادن ثانیه‌ها و وضعیت اتصالات برای VPNهای فعال، نمایش اعلان‌ها به روشی جدید و توانایی کپی کردن کدهای امنیتی ارسال‌شده به‌صورت مستقیم از بخش اعلانات، به‌طور قابل‌توجهی بهبود یافته است.

این به‌روزرسانی همچنین تغییرات مختلفی را در بخش تنظیمات ویندوز اضافه اعمال می‌کند، از جمله تنظیمات جدید مربوط به فناوری USB4 و قابلیت‌های صوتی در بخش بلوتوث. علاوه بر این، جدیدترین به‌روزرسانی ویندوز ۱۱ دارای دستورات دسترسی صوتی جدید، منوی زمینه File Explorer و موارد دیگری است که هرکدام را در ادامه به‌طور دقیق‌تر بررسی خواهیم کرد.

۱. ساعتی جدید با توانایی نشان دادن ثانیه‌ها

قابلیت نمایش ثانیه‌ها در ساعت سیستمی ویندوز ۱۱ پیش از این نیز وجود داشت اما با معرفی Taskbar جدید به‌طور ناگهانی از این نسخه از ویندوز حذف شد. با این حال، با شروع به‌روزرسانی جدید، مایکروسافت در حال اضافه کردن گزینه‌ای جدید برای نمایش ثانیه در ساعت System Tray است.

مقالات مرتبط
  • تغییر تاریخ و ساعت در ویندوز 11؛ رفع دقیق نبودن و تنظیم زمان با ساعت جهانی
نمایش ثانیه‌ها در ویندوز ۱۱

برای نمایش ثانیه‌ها در ساعت ویندوز ۱۱، ابتدا وارد تنظیمات، سپس گزینه شخصی‌سازی شده و در نهایت روی گزینه نوار وظیفه (Taskbar) کلیک کنید و در قسمت تنظیمات رفتار نوار وظیفه، تیک گزینه نمایش ثانیه‌ها در System tray را بزنید.

آموزش فعال کردن ثانیه ها در ساعت ویندوز ۱۱

۲. اعلان‌های جدید با قابلیت کپی کردن کد امنیتی

پس از نصب به‌روزرسانی، ویندوز ۱۱ می‌تواند ایمیل‌ها و اعلان‌های دریافتی دارای کد امنیتی (احراز هویت دو مرحله‌ای) را تشخیص دهد و مستقیماً کد دریافت‌شده را در کلیپ بورد شما کپی کند، بدون اینکه نیاز باشد ایمیل دریافتی را باز کنید!

اعلان‌های جدید ویندوز ۱۱ با قابلیت کپی کردن کد امنیتی

همانطور که گفتیم با توجه به این که این به‌روزرسانی تا حدودی جزئی است اما باز هم ویژگی‌های ارائه‌شده در آن، باعث سرعت بخشیدن به کارهای کاربران می‌شود.

۳. منوی استارت جدید با اعلان‌های مربوط به حساب مایکروسافت

به عنوان بخشی از بهبود اعمال‌شده در قسمت استارت ویندوز، مایکروسافت اعلان‌های جدیدی را در منوی استارت اضافه می‌کند تا به شما اطلاع دهد که چه اقداماتی می‌توانید برای ایمن نگه داشتن حساب خود انجام دهید.

اعلان های مربوط به حساب مایکروسافت

به عنوان مثال، اگر حساب مایکروسافت خود را وارد تنظیمات ویندوز کرده باشید، ممکن است از شما خواسته شود که اطلاعات بیشتری را اضافه کنید تا مطمئن شوید که راه‌های بیشتری برای بازیابی حساب خود دارید یا ممکن است حتی یک اعلان برای پشتیبان‌گیری از فایل‌های خود در فضای ابری را نیز مشاهده کنید.

اگر با حسابی محلی (Local) وارد سیستم شده‌اید، سیستم به صورت پیش‌فرض سعی می‌کند شما را به سمت تغییر به یک حساب مایکروسافت سوق دهد. در منوی نمایه، ممکن است اعلان‌های مختلفی مانند «ورود به حساب مایکروسافت خود»، «از Microsoft 365 به‌صورت رایگان استفاده کنید»، «حساب خود را ایمن نگه دارید» و «از هر کجا به فایل‌های خود دسترسی داشته باشید» را مشاهده کنید.

از آنجا که ممکن است این اعلان‌ها برای بسیاری از کاربران آزاردهنده باشد، مایکروسافت گزینه‌ای را نیز برای غیرفعال کردن آن‌ها ایجاد کرده است.

برای غیرفعال کردن اعلان‌های مربوط به حساب در منوی استارت، وارد تنظیمات شده و بخش شخصی‌سازی را باز کنید و کلید تغییر وضعیت «نمایش اعلان‌های مربوط به حساب» را خاموش کنید.

غیرفعال کردن اعلان‌های حساب مایکروسافت

۴. بخش جدید USB4 Hubs and Devices در تنظیمات

در جدیدترین به‌روزرسانی مایکروسافت برای ویندوز ۱۱، برنامه تنظیمات صفحه جدیدی را دریافت کرده که مربوط به ارائه جزئیات قابلیت‌های USB4 در رایانه و تجهیزات جانبی شما که دارای این فناوری هستند، می‌شود.

با اینکه شما نمی‌توانید چیزی را از این صفحه پیکربندی کنید اما اطلاعاتی برای درک قابلیت‌های دستگاه‌های شما در آن وجود دارد که بسیار مفید خواهد بود و همچنین می‌توانید جزئیات فنی هر دستگاه را برای رفع مشکلات به‌وجودآمده کپی کنید.

USB4 Hubs and Devices

برای دسترسی به این تنظیمات وارد بخش بلوتوث و دستگاه‌ها شده و سپس در بخش USB، گزینه جدید USB4 Hubs and Devices قابل دسترس است. البته این ویژگی فقط در دستگاه‌هایی در دسترس خواهد بود که از قابلیت Microsoft USB4 Connection Manager پشتیبانی می‌کنند.

۵. تنظیمات جدید Presence setting

ویندوز ۱۱ با تنظیمات جدید Presence setting توانایی کنترل دستگاه‌هایی را دارد که قادر به تشخیص حضور شما هستند. یعنی زمانی که آن دستگاه‌ها در نزدیکی کامیپوتر یا لپ‌تاپ قرار دارند قفل دستگاه باز شده و هنگامی که آن دستگاه را دور می‌کنید، سیستم به‌صورت خودکار قفل خواهد شد.

برای مدیریت این حسگرها ابتدا وارد تنظیمات شده، سپس بخش خصوصی و امنیت و در نهایت روی گزینه Presence setting یا سنجش حضور کلیک کنید و کلید تغییر وضعیت را روی روشن قرار دهید. البته اگر نمی‌خواهید که سیستم این دستگاه‌ها را مسدود کند، باید این ویژگی را خاموش کنید.

تنظیمات جدید شناسایی حسگر

۶. اتصال صوتی بلوتوث با انرژی بسیار کم

مایکروسافت با همکاری سامسونگ و اینتل، پشتیبانی از اتصال صوتی بلوتوث با انرژی بسیار کم را به ویندوز ۱۱ اضافه می کند.

اگرچه باز هم می‌توانید بلندگوها و هدفون‌های بلوتوثی را به سیستم‌عامل متصل کنید اما قابلیت صوتی جدید، صدایی باکیفیت و بدون انرژی زیاد را برای شما به ارمغان می‌آورد. به‌طور حتم این فناوری به تجربه بهتری برای تماس‌ها، ویدیوها و موسیقی در دستگاه‌های سازگار تبدیل می‌شود.

۷. تسک منیجری برای توسعه‌دهندگان

در آپدیت جدید ویندوز ۱۱، کاربران قادر خواهند بود تا در تسک منیجر ویندوز، کرنل‌هایی را ایجاد کنند که اطلاعات مختلف را جمع‌آوری کرده و در آینده می‌توان از آن‌ها برای عیب‌یابی مشکلات و بهبود برنامه‌ها استفاده کرد.

برای این کار تسک منیجر را باز و روی فرایند موردنظر راست کلیک کرده و گزینه Create live kernel memory dump file را انتخاب کنید.

ساخت کرنل در تسک منیجر

ما سعی کردیم که تمام به‌روزرسانی‌های ارائه‌شده در آخرین آپدیت ویندوز ۱۱ را به شما معرفی کنیم. حال اگر حتی یکی از این قابلیت‌ها نظر شما را جلب کرد، به راحتی می‌توانید با روشن کردن گزینه Get the latest updates as soon as they’re available در تنظیمات به‌روزرسانی ویندوز، این آپدیت را به محض انتشار، دریافت کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *