اخبار

جراح کل آمریکا: شبکه‌های اجتماعی می‌توانند برای سلامت روان نوجوانان بسیار خطرناک باشند

جراح کل آمریکا که سخنگوی ارشد مسائل بهداشتی در دولت ایالات‌متحده است، اخیراً از طرف یک هیئت مشورتی اعلام کرده که شبکه‌های اجتماعی را نمی‌توان برای کودکان و نوجوانان ایمن در نظر گرفت. او ادعا می‌کند که این پلتفرم‌ها می‌توانند تهدیدی جدی برای سلامت روان کاربران جوان‌تر باشند.

دکتر «ویوِک مورتی»، جراح کل آمریکا، در بیانیه‌ای هشدار داده است که شاخص‌های بسیاری نشان می‌دهند شبکه‌های اجتماعی می‌توانند ریسک‌های مهمی را برای سلامت روان و رضایت کودکان و نوجوانان به‌وجود بیاورند.

او این سخنان را با استناد به یک تحقیق جامع پیرامون بررسی شواهد اثر شبکه‌های اجتماعی بر کاربران جوان‌تر ابراز کرده است. طبق این تحقیق، حدود 95 درصد از نوجوانان آمریکایی در حد فاصل 13 تا 17 سال از شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند و 19 درصد از آن‌ها گفته‌اند که تقریباً به‌طور دائم درحال تماشای ویدیوهای یوتوب هستند.

شبکه‌های اجتماعی موجب بروز مشکلات سلامت روان می‌شوند

مورتی که از جانب یک هیئت مشورتی صحبت می‌کرد، گفت: «کودکان و نوجوانانی که روزانه بیش از 3 ساعت زمان در شبکه‌های اجتماعی صرف می‌کنند، 2 برابر بیشتر در معرض مشکلات سلامت روان هستند و علائم افسردگی و اضطراب را تجربه می‌کنند. این مسئله از آن جهت نگران‌کننده است که یک نظرسنجی به‌تازگی نشان داد نوجوانان روزانه به‌طور میانگین 3.5 ساعت در شبکه‌های اجتماعی وقت می‌گذرانند.»

این هیئت از شرکت‌های فناوری خواسته است تا برای کاهش اثرات منفی ناشی از این اتفاق، دست به اقدامی فوری بزنند. آن‌ها همچنین از قانون‌گذاران درخواست کرده‌اند تا تدابیر حفاظتی از کاربران را تقویت کنند و از ایمنی تعاملات کودکان و نوجوانان در پلتفرم‌های شبکه‌های اجتماعی مطمئن شوند.

بااین‌وجود، برخی شواهد از فواید شبکه‌های اجتماعی برای نوجوانان حکایت دارند. به عنوان مثال، تحقیق جدید مرکز Pew مدعی است که اکثر نوجوانان می‌گویند با کمک این پلتفرم‌ها بیشتر با دوستان خود در ارتباط هستند. به‌علاوه، بخش عمده افراد 13 تا 17 ساله در آمریکا احساس می‌کنند که شبکه‌های اجتماعی فضایی را برای ابراز خلاقیت، کسب حمایت و پذیرفته‌شدن در اختیارشان قرار داده‌اند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *