اخبار

وزیر ارتباطات: فارغ از اینکه چه سرویس داخلی یا خارجی در کشور فعالیت کند، باید فیبر نوری را توسعه دهیم

وزیر ارتباطات اظهار داشت توسعه شبکه فیبر نوری، زیرساخت توسعه کشور در چند دهه آینده است. زارع‌پور باور دارد لزوم توسعه فیبر نوری فارغ از این است که چه سرویس داخلی و خارجی بخواهد در کشور فعالیت کند.

«عیسی زارع‌پور» در حاشیه جلسه امروز هیئت دولت به یکی از برنامه‌های روز جهانی ارتباطات اشاره کرد و گفت:

«یکی از مهم‌ترین پروژه‌هایی که امروز کلید خواهد خورد، افتتاح فاز اول پروژه فیبر نوری منازل و کسب‌وکارها است. در فاز اول، سه میلیون خانوار در حدود صد شهر تحت پوشش قرار گرفته‌اند که در 10 شهر شاهد پوشش بیش از 70 درصدی هستیم.»

او با بیان اینکه از امروز خدمات‌دهی در شهرهای تحت پوشش به مردم آغاز خواهد شد، گفت: «برنامه‌ریزی کرده‌ایم تا پایان سال 8 تا 10 میلیون خانوار تحت پوشش فیبر نوری قرار گیرند.»

زارع‌پور معتقد است توسعه شبکه فیبر نوری، زیرساخت توسعه کشور در چند دهه آینده است: «فارغ از اینکه چه سرویس داخلی و خارجی بخواهد در کشور فعالیت کند.»

بنابر اعلام او، با توسعه فیبر نوری ظرفیت ارتباطات ثابت کشور به میزان قابل‌ملاحظه‌ای افزایش می‌یابد و کیفیت و ارتباطات سرعت همراه نیز بیشتر خواهد شد؛ چرا که هم بار ارتباطات از روی شبکه همراه برداشته می‌شود و هم اپراتورها با اتصال BTSها به فیبر نوری می‌توانند سرعت حداکثری را به مردم ارائه کنند.

وزیر ارتباطات با تأکید بر شفاف‌بودن پروژه توسعه فیبر نوری اظهار داشت مردم می‌توانند با مراجعه به وب‌سایت iranfttx.ir، مناطق تحت پوشش فیبر نوری را مشاهده کنند: «درصورتی‌که منزل آن‌ها تحت پوشش بود، می‌توانند درخواست خود را ثبت کنند. اپراتورها نیز ملزم هستند ظرف یک ماه دسترسی را برای متقاضیان ایجاد کنند.»

او در پایان صحبت‌های خود توسعه فیبر نوری را یک پروژه بزرگ و ملی دانست و گفت این کار نیازمند حجم کار اجرایی زیادی است و ازهمین‌رو از مردمی که هنوز تحت پوشش قرار نگرفته‌اند، خواست تا صبور باشند: «چنین پروژه‌ای در کشورهایی مثل ایران حداقل 7 تا 8 سال زمان می‌برد، اما ما قصد داریم این پروژه را طی سه سال عملیاتی کنیم.»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *