اخبار

اپل ظاهراً 90 درصد ظرفیت تولید تراشه‌های 3 نانومتری TSMC در 2023 را رزرو کرده است

به گفته منابع صنعتی، اپل نزدیک به 90 درصد ظرفیت تولید تراشه‌های 3 نانومتری نسل اول TSMC در سال جاری میلادی را برای آیفون‌ها، مک‌ها و آیپدهای آینده رزرو کرده است. این موضوع می‌تواند باعث رشد چشمگیر درآمد TSMC در نیمه دوم سال 2023 شود.

نسل بعدی تراشه‌های اپل همگی با لیتوگرافی 3 نانومتری تولید می‌شوند، بنابراین گزارش دیجی‌تایمز مبنی بر رزرو تقریباً تمام ظرفیت تولید TSMC منطقی به نظر می‌رسد.

آیفون‌ها، مک‌ها و آیپدها با تراشه 3 نانومتری از راه می‌رسند

اپل در سال جاری میلادی از گوشی‌های سری آیفون 15 رونمایی می‌کند که انتظار می‌رود مدل‌های پرو به چیپ 3 نانومتری A17 Bionic مجهز شوند. این تراشه با نسل اول لیتوگرافی 3 نانومتری TSMC به‌نام N3B به تولید می‌رسد که در مقایسه با نود 4 نانومتری کنونی که برای A16 Bionic استفاده شده است، باعث بهبود 35 درصدی بهره‌وری انرژی و افزایش 15 درصدی عملکرد می‌شود.

آیفون 15 پرو مکس

علاوه بر آیفون‌ها، سایر محصولات اپل یعنی مک‌ها و آیپدهای آینده هم به تراشه‌های 3 نانومتری مجهز می‌شوند. درحقیقت چیپ‌های خانواده M3 با این لیتوگرافی به تولید می‌رسند و انتظار می‌رود اولین محصولات مجهز به تراشه استاندارد M3، مک‌بوک ایر 13 اینچی جدید، آی‌مک 24 اینچی و مک‌بوک پرو 13 اینچی باشند. در ادامه آیپد هم با این چیپ از راه می‌رسد. سال آینده میلادی باید منتظر مک‌بوک پرو 14 و 16 اینچی جدید با مدل‌های پرو و مکس تراشه M3 باشیم.

دیروز در خبری اعلام شد که اپل مشغول آزمایش نسخه پایه تراشه M3 پرو است. این چیپ ظاهراً به 12 هسته پردازشی و 18 هسته گرافیکی مجهز می‌شود که نسبت به M2 پرو، دو هسته پردازشی و دو هسته گرافیکی بیشتر دارد. افزایش تعداد هسته‌ها همراه با استفاده از لیتوگرافی 3 نانومتری می‌تواند باعث افزایش چشمگیر قدرت پردازشی و گرافیکی نسل بعدی تراشه‌های اپل شود. علاوه‌براین، بهره‌وری انرژی آن‌ها هم افزایش می‌یابد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *