اخبار

مایکروسافت با تراشه‌های ARM اختصاصی، به جنگ پردازنده‌های سری M اپل می‌رود

اپل با مهاجرت از پردازنده‌های اینتل به تراشه‌های اختصاصی سری M مبتنی بر معماری ARM، یک شوک بزرگ به بازار وارد کرد. حالا گزارشی جدید می‌گوید مایکروسافت هم دست‌به‌کار شده و درحال توسعه تراشه‌های اختصاصی ARM است و آن‌ها را برای ویندوز 12 بهینه‌سازی می‌کند.

تراشه‌های اختصاصی ARM مایکروسافت برای ویندوز 12؟

لیست استخدامی مایکروسافت تحت «تیم سیلیکون مایکروسافت» منتشر شده است. طبق توضیحات این لیست، نیروهای جدید باید در‌زمینه محاسبات پیشرو باشند و بتوانند برای ارائه تراشه‌های سیلیکونی پرقدرت و نوآورانه، با گروه‌های مختلف کار کنند. گزارش اخیر می‌گوید ردموندی‌ها با استخدام افراد جدید می‌خواهند رقابت جدی‌تر با تراشه‌های اختصاصی اپل داشته باشند.

تراشه‌های سری M اپل نه‌تنها بهره‌وری انرژی و قدرت بالایی دارند، بلکه به‌خوبی برای سیستم‌عامل مک اواس هم بهینه‌سازی شده‌اند. نتیجه تمام این موارد، عملکرد و شارژدهی فوق‌العاده مک‌بوک‌های اپل است. درحال‌حاضر اپل روی تراشه‌های خانواده M3 کار می‌کند که با لیتوگرافی 3 نانومتری TSMC به تولید می‌رسند.

با توجه به تجربه موفق اپل، گزارش اخیر می‌گوید که مایکروسافت می‌خواهد تراشه‌های اختصاصی ARM خود را برای نسل بعدی ویندوز، یعنی ویندوز 12 بهینه‌سازی کند. ویندوز ۱۲ که احتمالاً سال آینده میلادی از راه می‌رسد، می‌تواند استفاده‌های مختلفی از تراشه‌های مایکروسافت داشته باشد؛ مخصوصاً اینکه ردموندی‌ها تمرکز زیادی روی هوش مصنوعی و ابزارهای مبتنی بر آن دارند.

درحال‌حاضر نمی‌دانیم تراشه‌های مبتنی بر ARM مایکروسافت دقیقاً چه زمانی از راه می‌رسند، اما اگر برای ویندوز 12 بهینه‌سازی شده باشند، احتمالاً سال آینده میلادی با آن‌ها ملاقات خواهیم کرد. بنابراین شاید دستگاه‌های سرفیس سال آینده بتوانند از نظر عملکرد و شارژدهی باتری با مک‌بوک‌های اپل رقابت جدی‌تری داشته باشند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *