اخبار

نایب‌رئیس اتحادیه فروشندگان موبایل: فروش موبایل در سال 1401 کاهشی 30 درصدی داشت

«سعید اشتیاقی»، نایب‌رئیس اتحادیه فروشندگان صوتی و تصویری و تلفن همراه تهران، با بیان اینکه فروش موبایل در سال ۱۴۰۱با کاهش ۳۰ درصدی همراه بوده است، از داغ‌شدن بازار گوشی‌های تقلبی خبر داد.

نایب‌رئیس اتحادیه فروشندگان موبایل تهران همچنین با تأکید بر اینکه وضعیت بازار قبلاً به‌شکلی بود که روزی ۵ عدد تلفن همراه فروخته می‌شد، اما اکنون میزان فروش واحد‌های صنفی به هفته‌ای ۵ عدد موبایل رسیده است، گفت: «افزایش نرخ ارز مهم‌ترین عامل این کاهش فروش است.» به‌نظر می‌رسد کاهش قدرت خرید مردم و روی آوردن کاربران به تعمیرات گوشی به‌جای خرید گوشی نو نیز از دیگر دلایل این کاهش فروش باشد.

بازار گوشی‌های تقلبی

اشتیاقی همچنین از افزایش تقاضا برای خرید تلفن‌های همراه تقلبی در بازار خبر داد و گفت: «زمانی که قیمت کالایی در بازار بیش از توان خرید مصرف‌کننده باشد، کالا‌های تقلبی و ارزان‌قیمت چه درخصوص موبایل و چه دیگر محصولات، روانه بازار می‌شود و برای خود موقعیت ویژه‌ای را ایجاد می‌کند.»

نایب‌رئیس اتحادیه فروشندگان موبایل تهران در مورد گوشی‌های تقلبی گفت: «این کار عمدتاً روی گوشی‌های چینی که از پردازنده (cpu) بسیار پایینی برخوردار هستند، انجام می‌شود. به این صورت که سریال‌های خام را خریداری کرده و سپس روی سیستم پردازنده ضعیف این نوع تلفن‌ها بارگذاری می‌کنند.»

او با تأکید بر اینکه گوشی‌های بی‌کیفیت درواقع قاچاق هستند، گفت: «سازمان تنظیم مقررات ارتباطات رادیویی اجازه واردات این موبایل‌ها را نمی‌دهد؛ بنابراین به‌صورت غیرقانونی وارد کشور شده و سپس با درج سریال‌های خام، آن‌ها را روانه بازار می‌کنند.»

به گفته اشتیاقی، در زمان شیوع کرونا و مجازی‌شدن آموزش، تقاضا برای خرید انواع تبلت رشد قابل‌توجهی را تجربه کرد. اکنون پس از فروکش‌کردن خطر این ویروس، تقاضا برای خرید این نوع کالا به حالت سابق خود بازگشته است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *