اخبار

زارع‌پور: وزیر کشور به استانداران دستور داده است تا با اپراتورهای فیبر نوری همکاری کنند

وزیر ارتباطات در نشست با مدیران اپراتورهای فعال در پروژه فیبر نوری منازل و کسب‌وکارها، این پروژه را اولویت نخست سازمان تنظیم مقررات و وزارت ارتباطات عنوان کرد که به‌صورت روزانه پیگیری می شود.

وزیر ارتباطات در نشست با مدیران اپراتورهای فعال در پروژه فیبر نوری به تبصره‌های قانون بودجه و مصوبات کمیسیون تنظیم مقررات برای مشوق ‌ای اجرای این پروژه اشاره کرد و گفت: «بر‌همین‌اساس وزیر کشور نیز به تمامی استانداران و شهرداری‌های کشور برای همکاری با این پروژه دستورالعملی را ابلاغ کرده است.» وی به عدم اطلاع مردم نسبت به انجام این پروژه و مزایای آن اشاره کرد و افزود: «اپراتورهای فعال در این پروژه باید نسبت به اطلاع‌رسانی انجام این پروژه و مزایای آن برای مردم اقدام کنند.»

زارع‌پور در پاسخ به موضوع تأمین مالی که از طرف برخی از مدیران اپراتورها در این جلسه مطرح شد نیز با اشاره به راه‌اندازی صندوق این پروژه بر‌اساس قانون بودجه سال جاری، گفت: «با تصویب آیین‌نامه این حساب و واریز سهم هزار میلیارد تومانی وزارت ارتباطات و بخشی از حق‌السهم دولت از درآمد اپراتورها، مشکلی از نظر تأمین مالی این پروژه در سال جاری وجود ندارد و با این مکانیزم‌ها، این مشکل حل می‌شود.»

زارع‌پور تأکید کرد که تا پایان سال جاری ده میلیون خانوار و کسب‌وکار تحت پوشش فیبر نوری قرار خواهند گرفت. او همچنین از مدیران اپراتورهای فعال در این پروژه خواست تا برنامه خود را برای اتصال مدارس و دانشگاه‌ها به شبکه فیبر نوری ارائه دهند و تا پایان شهریور‌ماه این کار در شهرهای تحت پوشش انجام شود.

پروژه فیبر نوری درحالی در کشور پیش می‌رود که استفاده از کیفیت و سرعت این اینترنت با توجه به سرویس‌های حاضر در کشور، دقیقاً مشخص نیست. درواقع در اینکه سرعت بالای این سرویس دقیقاً می‌تواند چه خدماتی به مشتریان ارائه دهد که پیش از این میسر نبود، علامت سؤال بزرگ این پروژه است. برخی از فعالین این حوزه باور دارند توسعه فیبر نوری برای آینده ارتباطات و 5G ضرورت دارد و باید این پیشرفت برای آینده صورت بگیرد. پیش‌تر مدیر مخابرات اعلام کرده بود فیلترینگ توسعه فیبر نوری در کشور را کند کرده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *