اخبار

ایرباس از ایستگاه فضایی مفهومی LOOP با گرانش مصنوعی رونمایی کرد

شرکت هوافضایی ایرباس از طرح مفهومی جدیدی پرده برداشته است که LOOP نام دارد و ظاهراً می‌خواهد ایده تولید گرانش مصنوعی در فضا را پیاده‌سازی کند. این ایستگاه فضایی می‌تواند میزبان 8 فضانورد باشد و در اوایل دهه 2030 به‌صورت یک‌جا به فضا پرتاب شود.

«لوپ» به‌گونه‌ای طراحی شده است که با سامانه پرتابی استارشیپ اسپیس ایکس و سایر راکت‌های سنگین‌وزن قابل‌حمل باشد. یکی از ویژگی‌های کلیدی این ایستگاه، دربرگرفتن عرشه‌ای با سازوکار سانتریفیوژ است که اجازه تولید گرانش مصنوعی را می‌دهد. بدین ترتیب فضانوردان می‌توانند در این عرشه از حالت معلق فضا به دور باشند و با مشکلات ناشی از حضور طولانی‌مدت در شرایط بی‌وزنی روبه‌رو نشوند.

ایرباس LOOP فضای داخلی بزرگ‌تری خواهد داشت

لوپ همچنین یک عرشه برای اقامت فضانوردان، عرشه‌ای برای انجام آزمایش‌های علمی و گلخانه خود را خواهد داشت. ایرباس می‌گوید ایستگاه فضایی آن‌ها در مقایسه با نمونه‌های مشابه، محیط داخلی بزرگ‌تری را در اختیار فضانوردان قرار می‌دهد.

در بیانیه ایرباس آمده است: «ایرباس لوپ طراحی شده است تا اقامت بلندمدت در فضا را برای ساکنان خود راحت و لذت‌بخش کند و درعین‌حال انجام عملیات‌های مؤثر و پایدار را در فضا میسر سازد. این ایستگاه بر پایه تمام آن‌چه در طول دهه‌ها آموخته‌ایم، ساخته می‌شود و برای پشتیبانی از آینده بشر در فضا به‌طور کامل از پتانسیل فناوری‌های آینده استفاده خواهد کرد.»

ایرباس می‌گوید لوپ می‌تواند تا اوایل دهه 2030 آماده پرتاب شود. پیش‌بینی می‌شود که در همین حوالی زمانی با پایان دوره فعالیت ایستگاه فضایی بین‌المللی (ISS) مواجه باشیم. در شرایطی که چین ایستگاه فضایی خود را ساخته است، ناسا به‌دنبال گزینه‌های مختلفی برای جایگزینی ISS می‌گردد و لوپ هم می‌تواند یکی از این گزینه‌ها باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *