اخبار

گوجه‌های فضایی به زمین آمدند؛ کپسول اسپیس‌ایکس با نتایج آزمایش‌های علمی ISS فرود آمد

کپسول بدون سرنشین دراگون اسپیس‌ایکس دیروز عصر از ایستگاه فضایی بین‌المللی (ISS) جدا شد و 00:28 بامداد یکشنبه به وقت ایران، در ساحل فلوریدا فرود آمد. در این مأموریت نتیجه بخشی از آزمایش‌های علمی ازجمله گوجه‌هایی که در این ایستگاه پرورش داده شده بودند، به زمین آورده شد.

اولین و احتمالاً خبرسازترین محموله گوجه‌هایی است که در ایستگاه فضایی پرورش داده شده بودند و حالا به زمین برگردانده شده‌اند تا مورد بررسی قرار بگیرند. هدف دانشمندان از پرورش این گوجه‌ها در گلخانه کوچک ISS، بررسی اثر کیفیت نور و کود، ایمنی میکروبی و ارزش‌های غذایی تولید میوه و سبزیجات در فضا بود. انسان‌ها برای اقامت درازمدت در فضا به غذاهای تازه و سالم نیاز دارند. درنتیجه انجام این آزمایش‌های ضروری است.

نتایج آزمایش‌های علمی در فضا به زمین آورده شد

دومین محموله کریستال‌هایی بود که توسط سازمان فضایی ژاپن با استفاده از دستگاه کوره‌مانندی موسوم به JEM-GHF در ایستگاه فضایی ساخته شد. این کریستال‌ها درواقع نیمه‌رساناهایی از جنس سیلیکون-ژرمانیم هستند. تولید این کریستال‌ها در فضا می‌تواند به ساخت سلول‌های خورشیدی و لوازم الکترونیکی نیمه‌رسانا در این محیط منجر شود.

محموله سوم درواقع نتیجه آزمایش‌هایی است که پیرامون مشکلات مربوط به سرخرگ‌ها در فضا انجام شده. حضور طولانی‌مدت فضانوردان در فضا می‌تواند به سفت و ضخیم‌شدن دیواره سرخرگ‌ها منجر شود. پس ضروری است که دانشمندان اطلاعات کافی را درباره این تغییرها در اختیار داشته باشند تا بتوانند اقدامات لازم را برای بهبود وضع سلامتی فضانوردان انجام دهند.

این کپسول همچنین شامل داده‌های مربوط به احتراق سوخت و اطفای آتش در محیط ایستگاه فضایی بین‌المللی است که می‌تواند به محققان در کسب اطلاعات بیشتر پیرامون سوزاندن سوخت‌های گوناگون کمک کند. نتایج این آزمایش‌ها ایمنی سوزاندن سوخت در فضا را هم به‌همراه دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *