اخبار

هکرهای گروه LockBit برای اولین‌بار با باج‌افزار، مک‌های اپل را هدف قرار می‌دهند

یکی از مشهورترین گروه‌های باج‌افزاری ظاهراً برای اولین‌بار به سراغ کاربران مک‌ها رفته است. گروهی از محققان امنیت سایبری دریافته‌اند که هکرهای LockBit به‌طور خاص برای دستگاه‌های مجهز به macOS باج‌افزار طراحی کرده‌اند.

محققان MalwareHunterTeam می‌گویند نمونه‌ای از باج‌افزار LockBit ظاهراً برای کامپیوترهای مک مجهز به اپل سیلیکون ساخته شده است. این بدافزار با عنوان locker_apple_m1_64 باید برای نسل اول مک‌های جدید اپل ساخته شده باشد که از تراشه اختصاصی M1 استفاده می‌کنند.

باج‌افزار M1_64 البته تنها باج‌افزاری نیست که برای مک‌های غیراینتلی مشاهده شده است. در گذشته هکرها برای مک‌های PowerPC هم باج‌افزار ساخته بودند. این بدافزار جدید به‌خودی‌خود لزوماً برای کاربران مک‌ها تهدید‌برانگیز نیست، اما می‌تواند آغازگر موجی از حملات علیه سیستم‌های اپلی باشد.

نسل جدید مک بوک ایر
                                                                                                                         مک بوک ایر M2

باج‌افزار مک‌ها می‌تواند در اختیار سایر هکرها قرار بگیرد

گروه LockBit افزون بر استفاده شخصی از باج‌افزارها، اجازه می‌دهد تا سایر مجرمان هم به محصولات آن‌ها دسترسی داشته باشند. درنتیجه در آینده نزدیک می‌توانیم شاهد حملات باج‌افزاری زیادی علیه مک‌ها باشیم. پس اگر شما هم از کامپیوترهای اپل استفاده می‌کنید، بهتر است بیشتر مراقب باشید.

این گروه هکری در گذشته تنها کاربران ویندوز، لینوکس و ماشین‌های مجازی را هدف قرار می‌داد؛چون این سیستم‌عامل‌ها کاربران بیشتری داشتند و معمولاً توسط افرادی استفاده می‌شدند که مشتریان LockBit خواهان حمله به آن‌ها بودند. اما حالا احتمالاً شرایط تغییر کرده است.

گفتنی است که LockBit باج‌افزارهای خود را به‌صورت سرویس اجاره‌ای هم عرضه می‌کند تا هکرها بتوانند از آن‌ها برای حمله به کسب‌وکارها استفاده کنند. وزارت دادگستری آمریکا می‌گوید این گروه یکی از فعال‌ترین و مخرب‌ترین باج‌افزارهای جهان را دارند و تخمین زده می‌شود که شرکای آن‌ها تاکنون ده‌ها میلیون دلار از قربان پول دریافت کرده باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *