اخبار

ChatGPT این‌بار به‌دلیل نقض احتمالی قوانین داده‌ها زیر ذره‌بین اسپانیا قرار گرفت

چت‌بات ChatGPT علاوه بر قابلیت‌های فوق‌العاده‌ای که به کاربران خود ارائه می‌کند، نگرانی‌هایی را نیز به‌همراه داشته است و همین موضوع باعث شده تا مقامات کشورهای مختلف آن را مورد بررسی قرار دهند. اکنون نیز گفته شده است که اسپانیا تحقیقات خود در مورد ChatGPT را آغاز کرده. هم‌زمان با این موضوع، اتحادیه اروپا کارگروهی را برای ارتقای همکاری اروپا در این زمینه راه‌اندازی کرده است.

به گزارش یورونیوز، آژانس حفاظت از داده‌های اسپانیا (AEPD) اعلام کرد که تحقیقاتی را درباره شرکت آمریکایی OpenAI، خالق چت‌بات هوش مصنوعی ChatGPT، «به‌دلیل نقض احتمالی مقررات» مربوط به حفاظت از داده‌ها آغاز کرده است.

اقدامات صورت‌گرفته علیه ChatGPT

تصمیم اسپانیا برای تحقیق در مورد Ch‌atGPT درحالی آغاز شده است که ایتالیا چند هفته قبل استفاده از ChatGPT را به‌دلیل نگرانی‌های مربوط به حریم خصوصی کاربران آن ممنوع کرد. آلمان نیز تحقیقات مشابهی را در مورد OpenAI انجام می‌دهد.

پس از تصمیم ایتالیا، OpenAI به AFP گفته بود که «نگران حفاظت از داده‌ها» است و عملکرد آن با مقررات لازم در اتحادیه اروپا مطابقت دارد. همچنین ناظر حفاظت از داده‌های ایتالیا اخیراً اعلام کرد فرصتی برای رفع مسدودیت ChatGPT وجود دارد و الزاماتی را به OpenAI ارائه کرد که باید تا 30 آوریل آن‌ها را انجام دهد تا ممنوعیت این چت‌بات هوش مصنوعی لغو شود.

ChatGPT اولین‌بار در نوامبر سال گذشته در دسترس قرار گرفت و توانایی‌های آن در پاسخگویی به سؤالات دشوار، نوشتن شعر یا کدهای کامپیوتری، به‌سرعت مورد‌توجه کاربران، کسب‌و‌کارها و شرکت‌های سراسر جهان قرار گرفت. همین موضوع باعث شد تا شرکت‌های مختلفی از آن در محصولات خود استفاده کنند و همچنین رقبای زیادی ازجمله هوش مصنوعی Bard گوگل برای آن معرفی شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *