اخبار

اگزینوس 2500 با پردازشگر گرافیکی اختصاصی و بهینه‌سازی‌های متعدد از راه می‌رسد

سامسونگ ظاهراً می‌خواهد در اگزینوس 2500 از پردازشگر گرافیکی اختصاصی مبتنی بر معماری AMD استفاده کند.

اگرچه پردازشگر گرافیکی Xclipse 920 اگزینوس 2200 که سامسونگ با همکاری AMD توسعه داد، عملکرد چندان قابل‌قبولی نداشت، اما این شرکت‌ها توافقنامه همکاری با یکدیگر را دوباره تمدید کرده‌اند. به‌نظر می‌رسد سامسونگ می‌خواهد در تراشه اگزینوس 2500 دوباره از معماری گرافیکی AMD استفاده کند؛ البته این‌بار با بهبودهای چشمگیری روبه‌رو خواهیم شد.

پردازشگر گرافیکی اگزینوس 2500 قدرتمند خواهد بود

مدتی پیش گزارشی منتشر شد مبنی بر اینکه سامسونگ روی یک پردازشگر گرافیکی اختصاصی کار می‌کند و حالا به‌نظر می‌رسد کره‌ای‌ها در پی تمدید توافقنامه با AMD، از فناوری این شرکت استفاده خواهند کرد. البته چندین سال طول می‌کشد تا شاهد استفاده تجاری از این GPU در چیپست سامسونگ باشیم.

گفته می‌شود تراشه اگزینوس 2500 برای گوشی‌های گلکسی ساخته می‌شود و این احتمال وجود دارد که با عرضه آن، سامسونگ به‌طور کلی به استفاده از چیپ‌های کوالکام در گوشی‌های پرچمدارش پایان دهد. البته این‌ کار به این سادگی‌ها هم نخواهد بود؛ چرا که کوالکام هم تا آن زمان پیشرفت‌های زیادی خواهد کرد.

در کنار کوالکام، سامسونگ باید با TSMC هم رقابت کند؛ شرکتی که پیشرفته‌ترین تراشه‌های کنونی بازار را می‌سازد. بااین‌حال گفته می‌شود نسل دوم لیتوگرافی 3 نانومتری GAA سامسونگ در نیمه دوم 2024 از راه می‌رسد. انتظار می‌رود از همین فناوری برای تولید اگزینوس 2500 استفاده شود.

درزمینه بهینه‌سازی، Revegnus اطلاعاتی منتشر نکرده است، اما انتظار می‌رود با مصرف انرژی بهینه روبه‌رو شویم و البته از نظر مدیریت حرارت هم این GPU احتمالاً عملکرد مناسبی خواهد داشت. با توجه به فاصله‌ای که تا معرفی اگزینوس 2500 داریم، باید همچنان منتظر انتشار گزارش‌ها و شایعات جدید درباره آن باشیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *