اخبار

سامسونگ در سال 2023 میلیاردها دلار در بخش تراشه ضرر کرده است

هرچند سامسونگ با عرضه سری گلکسی S23 که با استقبال خوبی نیز مواجه شد، شروع بسیار خوبی در سال 2023 داشته است، اما این شرکت در بخش تراشه‌ها چندان موفق نبوده است. آخرین گزارش‌ها نشان می‌دهد که کسب‌و‌کار نیمه‌هادی سامسونگ در حال از دست دادن میلیاردها دلار است و تنها در دو ماه اول سال میلادی جدید حدود 2 میلیارد دلار از دست داده است.

ادامه روند ضرر بخش تراشه‌سازی سامسونگ

نکته نگران‌کننده دیگر برای غول کره‌ای این است که پیش‌بینی می‌شود این روند زیان دهی در سه ماهه اول سال جاری ادامه پیدا کند. براساس گزارش KoreaJoongAngDaily، انتظار می‌رود که زیان عملیات سامسونگ تا پایان سه ماهه اول 2023 به تقریباًً 3 میلیارد دلار برسد. به‌نظر می‌رسد بخش نیمه‌هادی غول کره‌ای دوران خوبی را پشت سر نمی‌گذارد، زیرا اکنون اولین ضرر آن از سه ماهه چهارم سال 2008 به ثبت رسیده است. همچنین از رکود اقتصادی جهانی به عنوان یکی از دلایل زیان سامسونگ یاد شده است.

نیمه هادی

یک منبع صنعتی اضافه می‌کند:

«بخش نیمه‌هادی سامسونگ دارای یک کسب‌و‌کار ریخته‌گری است که سود می‌برد، اما بخش قراردادی تراشه‌سازی آن آنقدر بزرگ نیست که زیان‌های هنگفت ناشی از تجارت حافظه را کاهش دهد. حداقل 1.5 میلیارد دلار از ضرر بخش Device Solution (DS) آن اجتناب ناپذیر است.»

بخش DS که از آن به عنوان گوهر سامسونگ یاد می‌شود، تحت تأثیر کاهش شدید قیمت نیمه‌هادی قرار گرفت که غول فناوری را در پایان سال 2022 به لرزه درآورد.

در سال 2022، تجارت نیمه هادی سامسونگ حدود 18 میلیارد دلار از کل سود 33 میلیارد دلاری این شرکت را به دست آورده است. به‌طور فصلی، سود این شرکت در بخش نیمه‌هادی در سه ماهه اول سال میلادی گذشته حدود 6 میلیارد دلار، در سه ماهه دوم حدود 7.5 میلیارد دلار و در سه ماهه سوم حدود 3.8 میلیارد دلار بوده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *