اخبار

چت‌بات ChatGPT برای دنیای رباتیک معرفی شد: مایکروسافت نیاز به برنامه‌نویسی سنگین را از بین می‌برد

مایکروسافت با ارائه چت‌بات مبتنی بر هوش مصنوعی ChatGPT در کنار موتور جستجوی خود، توانسته است توجه بسیاری را در طی هفته‌های اخیر به خود جلب کند. اکنون به نظر می‌رسد که ردموندی‌ها قصد دارند پا را فراتر گذاشته و هوش مصنوعی را به دنیای رباتیک هم بیاورند تا نیاز به نوشتن کدهای سنگین برای عملکرد صحیح ربات‌ها، کاهش پیدا کند.

هوش مصنوعی در رباتیک چه کاربردهایی دارد؟

استفاده از مدل زبانی GPT-4 و ادغام آن با امکانات آنلاین، توانست چت‌بات بینگ را بر سر زبان‌ها بیاندازد. حالا مایکروسافت می‌خواهد هوش مصنوعی را به دنیای آفلاین هم وارد کند و از آن در ربات‌ها بهره بگیرد. این شرکت به‌تازگی در پست جدیدی داخل وبلاگ خود، اعلام کرده که تحقیقاتی روی کنترل عملکرد ربات‌های واقعی توسط هوش مصنوعی انجام داده است. شایان ذکر است که مایکروسافت دارای شاخه‌ای مجزا برای سیستم‌های خودکار و پژوهش‌های رباتیک است و به همین دلیل ممکن است بتواند زودتر از رقبا به سراغ استفاده کاربردی از هوش مصنوعی در رباتیک برود.

هوش مصنوعی ChatGPT در رباتیک، امکان تعامل آسان‌تر افراد با ربات‌ها را فراهم می‌سازد تا دیگر نیازی به استفاده از برنامه‌نویسی سنگین و یادگیری جزئیات دقیق درباره ربات‌ها نباشد. در حالت سنتی، مهندسین باید درخواست مورد انتظار از ربات را به کدهای برنامه‌نویسی تبدیل کند؛ فرایندی که در کنار زمان‌بر بودن، هزینه بالایی هم در پی دارد و نیروی کار ماهر نیز طلب می‌کند. هوش مصنوعی امکان استفاده از ربات‌ها توسط افرادی با تجربه و دانش کمتر را فراهم می‌سازد. در ادامه این کاربران می‌توانند با فراهم آوردن بازخورد برای عملکردهای مختلف ربات، به بهبود الگوریتم‌های مشتق از یادگیری ماشینی کمک کنند.

در واقع هوش مصنوعی رباتیک می‌تواند کار مهندسین را برعهده بگیرد و دستورهای زبانی را به صورت مستقیم به کدهای برنامه‌نویسی تبدیل کند. همچنین ChatGPT امکان دیباگ کردن کدها را تا حدودی خواهد داشت؛ اما به نظر می‌رسد در این مرحله هنوز هم نیاز به نیروی انسانی ماهر وجود دارد. در نهایت بهره‌گیری از فناوری مذکور می‌تواند به سریع‌تر و بهینه‌تر شدن فرایند‌ها و کاهش هزینه تولید، کمک چشمگیری کند.

در مقاله مورد بحث، اشاره شده است که استفاده از هوش مصنوعی در دنیای رباتیک هنوز با چالش‌های جدی همراه است و آن‌ها درحال یافتن راهکارهایی برای حل این معضلات هستند. در سوی دیگر اشاره شده است که موارد کاربرد چنین فناوری می‌تواند بسیار گسترده‌تر از تصورات فعلی باشد. مایکروسافت اعتقاد دارد که هوش مصنوعی می‌تواند به شرکت‌های فعال در زمینه ساخت ربات‌ها کمک کند تا محصولات نهایی خود را آسان‌تر به زندگی روزمره افراد عادی وارد نمایند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *