اخبار

ویندوز 11 به‌زودی از اندروید 13 پشتیبانی خواهند کرد

به گزارش هلدینگ ICT – هنگامی‌که شرکت مایکروسافت از ویندوز 11 رونمایی کرد؛ کاربران به یک ویژگی بسیار مهم در این سیستم‌عامل دسترسی نداشتند. این ویژگی در واقع همان قابلیت اجرای اپلیکیشن‌های اندرویدی دقیقا همانند نرم‌افزارهای بومی و بدون نیاز به استفاده از هرگونه شبیه‌ساز است. پس از اجرای تست‌های گسترده‌ای که بیش از یک سال زمان برد؛ زیرسیستم پایدار ویندوز برای اندروید (WSA) بر پایه اندروید 12 بالاخره در اوایل پاییز امسال روانه بازار شد. این ابزار دقیقا همانند گوشی‌های مورد علاقه شما، به‌روزرسانی اندروید 13 را دریافت نموده و اکنون جهت تست در کانال بتا ارائه شده است.

نسخه جدید WSA شاهد پیشرفت‌های متناوب و متعدد بوده و این به‌روزرسانی از جمله مواردی است که کاربران از مدت‌ها قبل منتظر عرضه آن هستند. بر اساس اعلام انجمن XDA Developers، مایکروسافت به‌صورت بی‌سروصدا اقدام به راه‌اندازی کانال بتا آپدیت اندروید 13 برای WSA نموده است. پایگاه GitHub نیز پیرامون برخی تغییرات احتمالی قابل رویت توسط کاربران، توضیحاتی را ارائه داده است. بعلاوه این تارنما به توصیف کلی قابلیت‌ها و امکانات جدید اندروید 13 پرداخته است. تغییرات اشاره شده شامل موارد زیر هستند:

  • اضافه شدن یک دستور جدید جهت خاموش کردن WSA برای اتوماسیون (wsaclient.exe /shutdown)
  • راه‌اندازی سریع‌تر تا حداکثر 50 درصد روی کامپیوترهای فاقد دیسک‌های چرخان
  • بهبود ورودی کلیکی موس
  • پایداری بهتر کلیپ‌بورد
  • اصلاحات در تغییر اندازه برنامه‌ها
  • ارتقاء به فناوری Intel Bridge برای اندروید 13
  • بهبود قابلیت اطمینان‌پذیری برای بازگشایی فایل‌های رسانه در ویندوز
  • ورودی‌های Jumplist برای اپلیکیشن‌هایی با قابلیت پشتیبانی از میان‌برهای برنامه

البته حتی با وجود این نسخه جدید نیز برخی دردسرهای قدیمی WSA نظیر دسترسی محدود جغرافیایی و کتابخانه اپلیکیشن نه‌چندان جامع Amazon Appstore کماکان به قوت خود باقی خواهند بود.

بعلاوه دسترسی به نسخه بتا جدید نیز با پیچیدگی‌هایی مواجه بوده و اینسایدرها بایستی با استفاده از اکانت مایکروسافت خود در برنامه مجزا WSA Preview ثبت‌نام کنند. سپس آنها بایستی تا یک هفته منتظر بمانند تا Amazon Appstore (که از طریق مایکروسافت استور توزیع شده است) با ویژگی‌های جدید به‌روزرسانی شود.

کاربران به منظور اجرای ورژن پایدار WSA بایستی جزو اعضای اینسایدر ویندوز باشند. همچنین کاربران جهت اجرای آخرین نسخه بتا اندروید 13 نیز بایستی جزو اعضای WSA Preview باشند. چنان‌چه شما کاربر قدرتمندی هستید و از ریسک کردن واهمه‌ای ندارید؛ در این‌صورت همواره می‌توانید مسیر جایگزین را انتخاب کرده و آخرین نسخه WSA را سایدلود کنید.

مایکروسافت در رابطه با زمان عرضه نسخه پایدار WSA مبتنی بر اندروید 13 برای دستگاه‌های مجهز به ویندوز 11 هنوز هیچ اظهارنظری نکرده است. از آنجا که فرآیند تست بتا به تازگی آغاز شده است؛ لذا انتظار می‌رود که تا موعد عرضه گسترده‌تر این ویژگی حداقل چند هفته دیگر زمان باقی مانده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *