اخبار

آمادگی مجلس برای سیاستگذاری در حوزه وب ۳

به گزارش هلدینگ ICT – مرکز پژوهش‌های مجلس از آمادگی مجلس برای سیاستگذاری در حوزه وب 3 صحبت کرد. این مرکز پیشنهاد استفاده از محیط وب 3 را به جای درگاه ملی مجوزهای کشور مطرح کرد. طبق گزارشی که این مرکز منتشر کرده است، کشورهایی مانند آمریکا و چین هم‌اکنون در صدد استفاده از محیط وب 3 هستند و در این زمینه، سرمایه‌گذاری‌های کلانی انجام داده‌اند.

آمادگی مجلس برای سیاستگذاری در حوزه وب 3

بازوی مشورتی مجلس با توجه به اهمیت وب 3 و فراگیری آن، گزارشی را منتشر کرده تا نمایندگان مجلس در اسرع وقت نسبت به قانون‌گذاری صحیح در این حوزه اقدام کنند. موضوعی که به اعتقاد این مرکز، منجر به ارتقای فعالیت‌های کسب‌وکارها، رفاه شهروندان و بهره‌مندی از مزایای این حوزه شده و از آثار سوء و ضایع شدن حق کاربران جلوگیری خواهد کرد.

در این گزارش به حجم سرمایه گذاری زیاد کشورهای مختلف از جمله آمریکا و چین در حوزه وب ۳ اشاره شده و آمده است که:البته وب 3 یک پدیده نوظهور محسوب می‌شود و هنوز گستردگی لازم را پیدا نکرده است، لذا مقبولیت لازم را نیز ندارد. علاوه بر این هزینه‌های نهایی استفاده از این فناوری هنوز بالاست. اگرچه درک و پیش‌بینی مسائل حقوقی که ممکن است در آینده ایجاد شود، مشکل است، ولی باید از قبل انجام شود.

آمادگی مجلس برای سیاستگذاری در حوزه وب 3

به اعتقاد تنظیم‌کنندگان این گزارش:نحوه رشد وب 3 می‌تواند برخی از مشکلات موجود در این فضا را کاهش یا بر عکس خطرات حریم خصوصی، امنیتی و مالی جدیدی را ایجاد کنند. از همین رو توصیه شده که بررسی و پژوهش‌هایی در مورد حفظ حریم خصوصی در وب 3 به صورت دوره‌ای انجام شود تا قوانین و مقررات لازم به موقع وضع شوند.

در انتها نیز پیشنهاداتی مطرح شده که از قابل توجه‌ترین آن‌ها، استفاده از محیط وب 3 به جای درگاه ملی مجوزهای کشور است. مرکز پژوهش‌های مجلس معتقد است این محیط می‌تواند نیاز به مجوز را صرفا با داشتن شناسنامه برای هر تولیدکننده کالا یا خدمات مرتفع سازد و جایگزین درگاه ملی مجوزها شود.

ترغیب وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های اجرایی کشور با ارائه مشوق‌هایی به استفاده از فناوری وب 3 در پنجره ملی خدمات هوشمند دولت، تسریع قانون گذاری در زمینه رمزارزها به عنوان یکی از ستون‌های وب 3، استفاده از وب 3 و بلاکچین در زمینه ثبت زنجیره عرضه کالاها، تشخیص اصالت محصولات، تشخیص و ردیایی کالاها و محصولات غیراستاندارد و بی کیفیت از جمله سایر پیشنهادهای مطرح شده در این گزارش است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *