اخبار

تلاش تیک‌تاک برای امضای قرارداد امنیتی با آمریکا

به گزارش هلدینگ ICT – تیک‌تاک در سه سال گذشته، تلاش کرده است وزارتخانه ها و سازمانهای دولتی آمریکا را مطمئن کند که اطلاعات شخصی شهروندان آمریکایی، قابل دسترسی توسط حزب کمونیست چین یا هیچ نهاد تحت نفوذ دولت این کشور نبوده است.

جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا سال گذشته فرمان اجرایی دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق برای ممنوعیت تیک‌تاک در آمریکا را لغو کرد اما مذاکرات میان دولت او و این شرکت شبکه اجتماعی چینی برای بستن یک قرارداد امنیتی و رفع نگرانیها پیرامون فعالیت این اپلیکیشن، ادامه یافت. قانونگذاران آمریکایی در راستای اختلافات تجاری، مالکیت معنوی و حقوق بشر میان آمریکا و چین، نگرانیهای امنیتی در خصوص تیک‌تاک را مطرح کرده اند تا کاخ سفید را برای اتخاذ یک رویکرد سخت گیرانه، تحت فشار بگذارند.

تیک‌تاک اقدامات متعددی برای جلب رضایت دولت آمریکا انجام داده که شامل توافق با شرکت اوراکل برای ذخیره سازی اطلاعات کاربران آمریکایی این اپلیکیشن در آمریکا بوده و یک واحد امنیت داده آمریکا برای حفاظت از اطلاعات شخصی کاربران تشکیل داده و این واحد، بر تصمیماتی که در خصوص نظارت بر محتوا در تیک‌تاک گرفته می شود، نظارت می کند. به گفته یک منبع آگاه، تیک‌تاک ۱.۵ میلیارد دلار برای استخدام و هزینه های سازماندهی مجدد به منظور ساخت این واحد، صرف کرده است.

اما بعضی از مقامات دولتی از جمله وزارت دفاع، اف بی آی و سیا، با این قرارداد امنیتی، مخالف هستند. این مقامات می گویند کاربران تیک‌تاک همچنان آسیب پذیر می مانند زیرا این اپلیکیشن برای فناوری خود، به شرکت بایت دنس متکی است که اپلیکیشن ویدئویی چینی دوین را هم اداره می کند.

تیک‌تاک برای غلبه بر این موانع، تلاش کرده است لایه های نظارتی جدید برای دولت آمریکا فراهم کند و نقش اوراکل در تضمین جدا بودن زیرساخت فناوری تیک‌تاک از بایت دنس را توسعه بخشیده است. این اپلیکیشن ویدئویی پیشنهاد کرده است ناظران مستقل استخدام شده و حقوق آنها توسط این شرکت پرداخت شود اما به کمیته سرمایه گذاری خارجی در آمریکا گزارش دهند.

منابع آگاه خبر دادند مقامات آمریکایی که در مذاکرات با تیک‌تاک حضور دارند، گفته اند بسیاری از تدابیری که تیک‌تاک برای تقویت امنیت در این اپلیکیشن، پیشنهاد کرده است، بخشی از توافقی خواهد بود که اجازه می دهد شرکت بایت دنس، مالکیت تیک‌تاک را حفظ کند. اما هنوز معلوم نیست آیا دولت بایدن، توافق امنیتی با تیک‌تاک را امضا خواهد کرد یا خیر.

بر اساس گزارش رویترز، وزارت خزانه داری و وزارت دادگستری آمریکا که مذاکرات با تیک‌تاک را هدایت می کنند، با توافق امنیتی برای اجتناب از چالش حقوقی از سوی این شرکت که پیش از این باعث شکست خوردن فرمان ترامپ برای فروش تیک‌تاک به یک شرکت آمریکایی شد، موافق هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *