اخبار

زارع پور در مراسم تجلیل از پژوهشگران برتر: پژوهش ها باید در مسیر حل مسائل بخش ارتباطات کشور باشد

به گزارش هلدینگ ICT – روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات اعلام کرد، عیسی زارع پور وزیر ارتباطات و فناوری در نخستین جشنواره تجلیل از پژوهشگران برتر وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به وضعیت مناسب پژوهش و نوآوری در کشور اشاره کرد و گفت: بر اساس اعلام منابع معتبر بین المللی، کشورمان در سال های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ از نظر تولید مقالات علمی در جایگاه پانزدهم دنیا قرار دارد که نشان می دهد که سیاست های کلان کشور با راهبری مقام معظم رهبری در حمایت از تولید علم به نتیجه رسیده است.

وی با طرح سوالی که آیا این دانش وارد زندگی مردم شده و تبدیل به فناوری و ثروت شده است یا خیر، افزود: متاسفانه در حوزه بکارگیری علم تولید شده و تجاری سازی آنها وضعیت به خوبی جایگاه ما در تولید علم نیست و یکی از ریشه های آن مسئله عدم ارتباط مناسب دانشگاه با صنعت و بدنه اجرایی کشور است که هنوز به عنوان یک چالش وجود دارد و با همه تلاش هایی که در سال های گذشته برای کاهش این فاصله انجام شده است اما هنوز بیشترین امتیازها به تولید مقالات اختصاص دارد.

وزیر ارتباطات تاکید کرد: این مسیر باید اصلاح و مورد بازنگری قرار گیرد تا مسیر تحول و پیشرفت کشور هموار شود که انشاالله این تغییر و تحولات در دولت سیزدهم اجرایی می شود.

زارع پور با اشاره به فعالیت پژوهشگاه ها و مراکز تحقیقاتی در دل دستگاه های دولتی و صنعتی، تصریح کرد: روح حاکم بر این مراکز نیز در همان مدار دانشگاها و با محوریت تولید مقالات است در صورتی که مراکز پژوهشی وابسته به دستگاههای اجرایی باید در مسیر مسئله محوری و حل مشکلات کشور در آن بخش قرار بگیرند.

وی خطاب به پژوهشگران پژوهشگاه های ارتباطات و فضایی کشور تاکید کرد: تمام تلاش شما باید برای حل مسئله ای از بخش فضایی و ارتباطات و فناوری اطلاعات کشور باشد و پژوهش ها کاربردی و منجر به ساخت محصول شود.

وزیر ارتباطات به برنامه دیگر مراکز پژوهشی تابعه وزارت ارتباطات اشاره کرد و گفت: این مراکز باید هدایت گر تحقیقات در دانشگاه های کشور در بخش ICT باشند و با حمایت های هدفمند به تحقیقات در دانشگاهها جهت بدهند تا در جهت حل مسائل کشور قرار گیرند.

وی در همین زمینه با اشاره به ضرورت حمایت از پایان نامه ها در تحصیلات تکمیلی دانشگاه ها به عنوان یک حرکت مطلوب در این حوزه، افزود: این حرکت در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات آغاز شده و امیدوارم که تداوم داشته و اثربخش باشد.

وزیر ارتباطات این حرکت ها را برای تربیت نیروی انسانی مورد نیاز بخش ICT نیز مفید ارزیابی کرد و گفت: هم اکنون در این بخش کمبود نیروی انسانی وجود دارد و با حرکت در این مسیر می توانیم نیروی انسانی متخصص و مورد نیاز کشور در این بخش را هم تربیت کنیم.

وی با اشاره به تحولات سریع در فناوری های جدید، پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات را دیده بان و چشم بیدار فناوری دانست که با رصد تحولات کشور و دنیا می تواند به کانونی برای حل مسائل کشور در این حوزه تبدیل شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *